15 نکته کلیدی جهت شناخت محصولات چوبی مرغوب

15 نکته کلیدی جهت شناخت محصولات چوبی مرغوب

ظروف چوبی از صنایع دستی بسیار پرطرفدار و جذاب بوده و کاربرد زیادی در زندگی روزمره دارند؛ اما آیا می‌دانید محصولات چوبی مرغوب چه ویژگی‌هایی دارند؟ در این مقاله 15 نکته کلیدی جهت شناخت آثار چوبی مرغوب معرفی می‌گردد که همه این موارد نشان از مرغوبیت چوب داشته و در دوام و زیباتر به نظر رسیدن این محصولات، تأثیر به سزایی دارند.


چوب، یکی از بهترین مواد اولیه در طبیعت است که در صنایع‌دستی و در هنرهایی مانند خراطی، منبت، معرق و گره‌سازی (مشبک) استفاده می‌گردد. چوب به دلیل قابلیت شکل‌پذیری و فرم‌پذیری بالا، وزن پایین، رنگ و بافت خاص به‌عنوان یک ماده اولیه در تولید صنایع‌دستی بسیار پرطرفدار است؛ اما حمله آفات و حشرات، رطوبت و آتش‌سوزی به این آثار صدمه جدی و جبران ناپذیری وارد می‌سازد. امروزه روش‌های مختلفی برای فرآوری و اشباع چوب وجود دارد که مانع از نفوذ حشرات در آن می‌شود. برخی از این روش‌ها در کارخانه‌های چوب‌بری استفاده می‌شود. روغن‌ها و رنگ‌های ضد آتش نیز جهت پوشش سطوح گوناگون ساخته شده که این پوشش‌ها مقاومت سطح چوب را در برابر حرارت تا چند ساعت زیاد می‌کند.

چوب مرغوب

خراطی چوب یکی از صنایع‌دستی اصیل ایرانی و یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های هنری است که از دیرباز رواج داشته و از این هنر برای ساخت آثار چوبی مدور استفاده می‌شود. چوب‌های مناسب برای هنر خراطی، گردو، نارون، چنار،گلابی، راش، شمشاد و ... است.

هنر خراطی از تراش و شکل دادن به چوب در اثر حرکت دورانی دستگاه خراطی حاصل می‌شود. این دستگاه از دو بازوی فلزی تشکیل شده که حجم چوبی میان آن‌ها قرار گرفته و محکم می‌شود. با چرخش چوب حول یک محور، با استفاده از میله‌های فلزی (مغار) که انواع مختلفی داشته و هرکدام در ایجاد فرورفتگی یا خراشیدگی خاصی استفاده می‌شوند؛ حجم چوبی موردنظر شکل می‌گیرد. مغار به چوبی که حول محور خود می‌چرخد، فشار وارد نموده تا شکل نهایی خراطی شود.

خراطی چوب

نکات کلیدی جهت شناخت محصولات چوبی مرغوب

1- رنگ چوب طبیعی و خود‌رنگ بوده و یا روی چوب عملیات رنگرزی اصولی صورت گرفته باشد.

2- چوب مورد نظر بافت متناسبی به نسبت کاربرد آن داشته باشد.

3- گره‌های موجود در چوب تا حد امکان کم باشند.

4- مقاومت چوب در برابر سایش و کنده‌کاری بالا باشد.

5- چوب مورد استفاده در تولید آثار چوبی چوب باخته نباشد. (موجودات ریز و ذره‌بینی در آن لانه نکرده باشد)

6- چوب پوسیده یا در حال پوسیدن نباشد.

7- در تولید آثار چوبی از چوب‌هایی با بافت و نقوش طبیعی استفاده شود.

8- برای نگهداری و ماندگاری چوب در مرحله پایانی ساخت از لایه محافظتی استفاده شود.

9- درصورتی‌که محصول چوبی یک‌تکه نباشد، در اتصالات از درگیری خود قطعات چوبی استفاده گردد و از چسب، میخ و اتصالات فلزی استفاده نشود.

10- در صورت استفاده ضروری از میخ و پیچ باید به‌گونه‌ای باشد که به تقارن و بافت چوب لطمه نزند.

11- در چوب سوراخ و فضای خالی غیر از نقش و طرح در چوب طبیعی ایجاد نشود. اگر سوراخی در چوب وجود داشت باید از جنس خود چوب پر شود. (نظیر خاک‌اره و ...)

12- در صورت استفاده از چسب در محصولات چوبی بهتر است از چسب‌های گیاهی مانند سریشم استفاده نمود. 

13- سطوح آثار چوبی باید صاف و صیقلی باشد و تعادل و تقارن در آن رعایت شده باشد.

14- بر روی چوب مورد استفاده در خراطی موم یا شیره چوب نباشد.

15- به دلیل اصطکاک و احتمال ساییده شدن آثار چوبی در صورتی که از موادی همچون سیلر، کیلر، و پلی‌استر استفاده می‌شود باید رنگ طبیعی چوب حفظ شود.

خراطی چوب مرغوب

امروزه برندهای معتبری همچون برند رسولی نژاد، برند روز و برند غلامی توانایی تولید آثاری خاص و منحصر به فرد را داشته و از برندهایی هستند که سابقه درخشانی در تولید محصولات چوبی مرغوب باکیفیت بالا را دارند. محصولات چوبی بیشتر را در فروشگاه چونک ببینید.شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.