رادیو چونک ۱۰

رادیو چونک ۱۰

1397/05/11

امروز قرار است از بوریا بافی، سفر به ماسال، استفاده از ظروف شیشه‌ای در دکوراسیون خانه و یکی از سوغات جزیره قشم برایتان بگوییم. 


سلام روز خوش

قسمت دهم رادیو چونک را می‎شنوید.

امروز قرار است ابتدا از بوریا بافی با شما صحبت کنیم. سپس از سفر به ماسال و استفاده از ظروف شیشه‌ای در دکوراسیون خانه برایتان بگوییم و در آخر شما را با یکی از سوغات جزیره زیبای قشم آشنا کنیم.   

بوریا بافی؛ صنایع دستی اهواز

بوریا نوعی حصیر زیرانداز است که از نی‌های مردابی که در استان خوزستان خصوصا اهواز به وفور پیدا می‌شود، درست می‌کنند. بافت این صنایع‌دستی جذاب کمی سخت است و به نیروی بدنی زیادی احتیاج دارد به همین خاطر بوسیله مردان بافته می‌شود. جالب است بدانید که از بوریا فقط به‌عنوان زیرانداز استفاده نمی‌کنند، بلکه گاهی برای پوشاندن سقف نیز آن را به کار می‌گیرند. این نوع حصیر بیشتر میان مردم استان خوزستان مصرف می‌شود.

بوریا بافی

آخر هفته به ماسال سفر کنید

پیشنهاد می‌کنیم که آخر هفته‌تان را به جایی کمتر شناخته شده و خیال‌انگیز به اسم ماسال که در دل کوه‌های گیلان جای گرفته است، سفر کنید. نمی‌دانم کارتون کوه‌های آلپ را یادتان می‎آید یا نه ولی ماسال حتی از کوه‌های آلپ هایدی هم جذاب‌تر است. در ماسال نمی‌توانید مرز بین خیال و واقعیت را تشخیص دهید و می‌توانید از چشم‌اندازهای زیبا و بی‌پایان درختان، جنگل‌های سرسبز، خنکی هوا در فصل تابستان، آرامش بی‌پایان، تماشای مراتع سرسبز، دام‌ها و اقامت در خانه‌های چوبی لذت ببرید.

ماسال

ظروف شیشه‎ای را برای دکوراسیون خانه خود انتخاب کنید

استفاده از ظروف شیشه‌ای می‌تواند دکوراسیون خانه شما را جذاب‌تر و گیراتر کند، چونکه این ظروف نور را از خود عبور می‌دهند و موجب شفاف‌تر و روشن‌تر دیده شدن آن فضا می‌شوند. اگر برای روشنایی خانه‌تان از نور طبیعی استفاده نمی‌کنید، سعی کنید حتما از شیشه در دکوراسیون خود استفاده کنید. به‌عنوان نمونه با استفاده از ظروف شیشه‌ای مات و رنگ‌های جذاب می‌توانید دکوری فانتزی یا مدرن با نوری جذاب در خانه خود ایجاد کنید.

شیشه در دکوراسیون

وسایل تزئینی؛ سوغات جزیره قشم

مردمان جزیره قشم از آنچه طبیعت در اختیارشان قرار داده، بیشترین استفاده را می‌کنند. این مردمان از باقی‌مانده آبزیان دریایی نظیر صدف یا ستاره دریایی که با جزر و مد به ساحل آورده شده، وسایل تزئینی و جذابی می‌سازند. این وسایل تزئینی و زینتی شامل قاب عکس، گردنبند، گوشواره، دستبند و مجسمه می‌شود که بیشتر مسافران آن را به‌عنوان یادگاری از این جزیره زیبا خریداری می‌کنند.

سوغات جزیره قشم

هفته‎های بعد هم با شما هستیم.

رادیو چونک را بشنوید.شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.