رادیو چونک ۱۱

رادیو چونک ۱۱

1397/05/18

امروز می خواهیم درباره ثبت شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد، سفر به تنگه کافری و چادرشب بافی برایتان بگوییم. 


سلام روز خوش

قسمت یازدهم رادیو چونک را می‎شنوید .

امروز قرار است ابتدا از ثبت شهرکرد به‌عنوان شهر ملی نمد با شما صحبت کنیم. سپس از تنگه کافری برایتان بگوییم و در آخر شما را با چادرشب‌ بافی آشنا کنیم.   

ثبت شهرکرد به عنوان شهر ملی نمد

نمد شهرکرد قدمتی طولانی و کهن دارد و دارای نشان یونسکو و نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی ایران است. در نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی باتوجه به قابلیت و ظرفیت‌های هنر دستی نمدمالی و قدمت دیرینه این هنر در استان چهار محال بختیاری، شهرکرد از سوی معاونت صنایع‌دستیِ سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، به‌عنوان «شهر ملی نمد» برگزیده شد. در حال حاضر ۲۵۰ کارگاه کوچک و ۱۵ کارگاه بزرگ تولید نمد در چهارمحال بختیاری در حال فعالیت است که ۵۰۰ نفر می‌توانند در آن کار کنند. جالب است بدانید که محصولات نمدی علاوه بر هنر دستی، برای کاربرد در زمینه پزشکی و خودروسازی از خصوصیات خاصی برخوردار است. محصولات نمدی چهار محال بختیاری غالبا به دو روش سنتی و نوین تولید می‌شوند. ۴۰ تن انواع محصولات نمدی در این استان در هر سال تولید می‌شود که از این مقدار تولید سالانه ۱۵ تن، معادل ۲۵۰ هزار دلار تولیدات نمدی است که از چهار محال بختیاری به خارج از کشور صادر می‌شود.

نمد

تنگه کافری یکی از دیدنی های ناشناخته ایران

استان ایلام از دیدنی‌ها و مکان‌های تاریخی زیادی برخوردار است ولی در این میان برخی جاذبه‌های گردشگری طبیعی این منطقه ناشناخته باقی مانده است. یکی از این نقاط ناشناخته که شاید کمتر کسی تا به حال در مورد زیبایی‌های آن شنیده باشد، تنگه کافری است. این تنگه فوق‌العاده زیبا، چشم‌اندازی بی‌نظیر به رودخانه و سد سمیره دارد و امروزه یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری ایلام به شمار می‌رود. یکی از عوامل شکل‌گیری این تنگه زیبا کوه‌های کبیرکوه و دینارکوه هستند. علاوه بر زیبایی‌های طبیعی، آثاری از معماری پیشنیان بر روی تنگه به جای مانده که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. این مناطق تاریخی مورد کاوش باستان شناسان قرار گرفت و در نتایج تحقیقات صورت گرفته بر روی تنگ کافری مشخص شد که قدمت زندگی در این منطقه به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

چادرشب بافی؛ صنایع دستی رامسر

چادرشب بافی یکی از هنرهایی است که در دوران قدیم بیشتر زنان روستاهای رامسر به آن مشغول بودند و هرچه به دوران مدرن نزدیک‌تر شده‌ایم، این هنر هم رو به فراموشی رفته است. نکاتی که باعث فراموشی این هنر جذاب شده است،‌ اول اینکه بافت آن زحمت زیادی دارد و دوم به دلیل کاربرد پارچه های رنگارنگی در آن، قیمت ارزانی ندارد. همه این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا امروزه چادرشب بافی به یکی از هنرهای فراموش شده تبدیل شود و افراد کمتری به این کار مشغول باشند. نام چادرشب بافی در استان مازندران متفاوت است و آن را به نام «لاون بافی» می‌شناسند. در حال حاضر هنوز در شهرهای رامسر، آلاشت، لفور و بهشهر چادرشب بافته می‌شود.

چادرشب بافی

هفته‎های بعد هم با شما هستیم.

رادیو چونک را بشنوید. شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.