رادیو چونک ۱۳

رادیو چونک ۱۳

1397/06/01

امروز می‌خواهیم درباره یکی از صنایع دستی بجنورد، سفر به وقت شهریور، نقطه کانونی در اصول دکوراسیون خانه و نمکدان‌بافی برایتان بگوییم. 


سلام روز خوش

قسمت سیزدهم رادیو چونک را می‎شنوید.

امروز قرار است ابتدا درباره یکی از صنایع‌دستی بجنورد با شما صحبت کنیم. سپس از سفر به وقت شهریور و نقطه کانونی در اصول دکوراسیون خانه برایتان بگوییم و در آخر شما را با نمکدان‌بافی آشنا کنیم.   

سفره کُردی؛ صنایع دستی بجنورد

سفره کُردی مختص عشایر کُرد و یکی از صنایع‌دستی شهر بجنورد است. این نوع دست‌بافته تنها مختص این منطقه از ایران است و در شهرهایی نظیر بجنورد، شیروان و فاروج با استفاده از پشم بافته می‌شود. طرح‌های به کار رفته بر روی سفره کُردی خیلی زیباست و به نوعی ریشه در اعتقادات و باورهای بافنده‌های آن دارد. نقوش رایج در این نوع فرش‌ها شامل نقوش هندسی، حیوانی و گیاهی می‌شود که جلوه بسیار زیبایی به آن می‌دهند.

سفره کردی

سفر به وقت شهریور

اگر طالب جنگل هستید و می‌خواهید در آخرین ماه تابستان به جایی خنک سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما به جنگل الیمستان بروید. تصور ندیدن آسفالت‌های داغ تهران و تماشای درختان تو در تو و راه رفتن در مه به خودی خود مانند یک رویا می‌ماند، حالا فکرش را بکنید که چنین جایی خیلی هم از پایتخت دور نباشد و بشود طی ۲۴ ساعت به این بهشت رسید. جنگل الیمستان علاوه بر چشم‌اندازهای فوق‌العاده بکر، منطقه جذاب نقش پای رستم هم برای دیدن دارد. نقش پای رستم در واقع محل اصابت دو شهاب سنگ بزرگ است؛ اما محلی‌ها می‌گویند که رستم در آنجا زانوهایش را زمین گذاشته است. اگر فقط می‌خواهید در این جنگل زیبا و سحرآمیز پیاده‌روی کنید، نیاز به وسیله خاصی ندارید.

جنگل الیمستان

نقطه کانونی؛ یکی از اصول دکوراسیون خانه

برای چیدن مبلمان خانه‌تان، اول از همه نقطه کانونی اتاق را مشخص کنید. نقطه کانونی، نقطه‌ای است که دکوراسیون به سمت آن چیده می‌شود و خطوط دکوراسیون به آن همگرا می‌شوند یا به عبارتی کوتاه‌تر،‌ نقطه کانونی در دکوراسیون مرکز توجه خانه است. این نقطه می‌تواند شومینه، تلویزیون یا حتی یک چشم‌انداز بیرون از خانه باشد. به‌عنوان نمونه اگر قصد تماشای تلویزیون در اتاق نشیمنتان را دارید، دقت کنید که فاصله بین مبلمان و تلویزیون، سه برابر سایز صفحه نمایش باشد؛ یعنی اگر صفحه نمایش ۴۰ اینچی دارید باید فاصله آن تا مبلمانتان ۳ متر باشد. در واقع در نظر گرفتن یک نقطه کانونی برای دکوراسیون خانه موجب القای حس شیک و منظم و چشم نواز بودن منزل شما خواهد شد.

نقطه کانونی

نمکدان بافی چیست؟

نمکدان‌بافی یکی از صنایع دستی تزئینی و کاربردی ایران است. نمکدان بافته‌ای است که ایلات و عشایر برای نگهداری و حمل و نقل نمک درشت یا ساییده از آن استفاده می‌نمایند. این دست‌بافته به طور عمده در ایل‌های مختلف با استفاده از چند نوع تکنیک بافته می‌شود. قسمت روی آن با تکنیک بافت قالی‌بافی و پشت آن با طرح ساده گلیم در چند رنگ متفاوت بافته می‌شود. بعد از اتمام بافت، پارچه‌ای به‌عنوان آستر در داخل نمکدان می‌دوزند تا نمک با پشم تماس نداشته باشد. در آخر فرم کلی نمکدان به شکل یک بطری می‌شود.

نمکدان بافی

هفته‌های بعد هم با شما هستیم.

رادیو چونک را بشنوید. شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.