پاسخ‌گویی خانه ایرانی به افق انتظارات

پاسخ‌گویی خانه ایرانی به افق انتظارات

در روز سوم نمایشگاه بین‌المللی میدکس، مسئولان معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور از جمله دکتر بهمن نامورمطلق، دکتر پویا محمودیان و سایر مدیران معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در غرفه خانه ایرانی چونک حضور یافتند. همچنین محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت کشور نیز با حضور در غرفه خانه ایرانی چونک از ظرفیت‌های بالای حوزه صنایع دستی برای اشتغال‌زایی گفت.


نمایشگاه بین‌المللی میدکس نقطه تلاقی دیدگان عموم مردم با صنایع دستی در غرفه خانه ایرانی چونک بود. غرفه‌ای که به نوعی محل آشتی مردم با داشته‌های فرهنگی و هنری کشورمان شد. استقبال پرشور مردم از غرفه خانه ایرانی و ابراز تمایل‌شان به خرید و استفاده از صنایع دستی حاکی از نشانه‌های مثبت است؛ چرا که این امید وجود دارد که آشتی ملی با صنایع دستی ایرانی هر چه بیشتر صورت بگیرد. همچنین پوشش اخبار و تصاویر خانه ایرانی در رسانه ملی نقطه عطفی در حوزه هنرهای دست‌ساز ایرانی به‌شمار می‌رود. اینکه هر ایرانی می‌تواند خانه‌اش را با آثار خلاقانه بیاراید و مهمتر اینکه زندگی روزمره‌اش را در کنار آثار هنری سپری کند. رسانه‌های مختلفی به این رویداد پرداختند و همه این مسائل در کنار یکدیگر، روزهای درخشانی را برای آینده صنایع دستی نوید می‌دهد.   

خانه ایرانی و تاثیرش در افزایش فروش صنایع دستی

استقبال از خانه ایرانی تنها از طرف عموم مردم نبود. بلکه در روز سوم این نمایشگاه مسئولان معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور نیز حضور داشتند. دکتر بهمن نامورمطلق، خانم دکتر پویا محمودیان و سایر مدیران معاونت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در غرفه خانه ایرانی چونک حضور یافتند. دکتر نامورمطلق در حاشیه بازدید خود از خانه ایرانی چونک ضمن ابراز امیدواری نسبت به نهادینه‌شدن فرهنگ و گفتمان مصرف صنایع دستی در جامعه، گفت: اجرای پروژه‌هایی چون خانه ایرانی و پیاده‌سازی ایده‌های از این دست، زمینه‌های فروش هر چه بیشتر صنایع دستی را فراهم می‌کند و در واقع ایده خانه ایرانی، شیوه‌ای نو و جدید از عرضه و ارائه صنایع دستی به عموم مردم است. وی همچنین بر حمایت از سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین صنایع دستی تاکید کرد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی در ادامه به این نکته هم اشاره کرد که به نظر می‌رسد افق انتظارات در مورد راه‌اندازی خانه ایرانی شکل گرفته بود و اجرایی کردن ایده خانه ایرانی به نوعی پاسخ‌گویی به این افق انتظار به‌شمار می‌رود. وی همچنین در مورد تاکیدش بر اجرایی کردن ایده خانه ایرانی و تاثیری که در امر فروش صنایع دستی دارد و مشکلاتی که به واسطه خانه ایرانی حل می‌شود، اضافه کرد: قبل از این، اغلب مردم از وجوه کاربردی صنایع دستی یا بی خبر بودند یا اینکه ایده‌ای برای چیدمان صنایع دستی در خانه‌های‌شان نداشتند. به همین دلیل خانه ایرانی با ارائه روش‌های متنوع چیدمانی، می‌تواند به عموم مردم کمک کند و ایده‌های زیادی را در اختیارشان قرار دهد. همین امر، جهشی را در امر فروش صنایع دستی ایجاد خواهد کرد. نامورمطلق همچنین با اشاره به اجرایی‌شدن ایده خانه ایرانی توسط فروشگاه آنلاین دست‌سازه‌های هنری و خلاقانه چونک اضافه کرد: نمونه‌های دیگری نیز از خانه ایرانی اجرایی خواهد شد و حتی از کشوری چون اتریش نیز درخواست‌هایی به دست‌مان رسیده که خواهان اجرایی کردن ایده خانه ایرانی در نمایشگاه‌های‌شان هستند.

خانه ایرانی چونک

همچنین پویا محمودیان، مدیر کل دفتر صادرات صنایع دستی نیز در ارتباط با اهمیت اجرایی‌کردن ایده خانه ایرانی گفت: این امید وجود دارد که با گسترش فرهنگ استفاده از صنایع دستی، این آثار هنری به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی مردم ایران تبدیل شوند. وی همچنین به طرحی اشاره کرد که با اجرایی‌کردنش، صنایع دستی به بخشی از جهیزیه دختران ایرانی تبدیل می‌شود و این روش، راهی به سوی استفاده هر چه بیشتر  از صنایع دستی در زندگی عموم مردم است.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت ایران از دیگر افرادی بود که در روز سوم نمایشگاه از غرفه خانه ایرانی چونک بازدید کرد. وی نیز عمده تاکیدش بر عمومی‌کردن استفاده از صنایع دستی بود و وجود ایده‌هایی چون خانه ایرانی را آغاز مسیری دانست که می‌توان به ادامه‌داربودنش امیدوار بود. مسیری که می‌تواند زمینه‌های فروش هر چه بیشتر آثار دست‌ساز ایرانی را فراهم کند. نعمت‌زاده این حوزه را از ظرفیت‌های بالایی برای اشتغال‌زایی و درآمدزایی برخودار دانسته و اضافه کرد: توجه به این هنرهای بومی می‌تواند به بهترین شکل ممکن آمار اشتغال را در مناطق مختلف ایران افزایش دهد و این امر از مهمترین مزیت‌های حوزه صنایع دستی به‌شمار می‌رود. 

نعمت زاده در غرفه چونک
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.