فرش قرمز خانه ایرانی زیر پای مردم ایران

فرش قرمز خانه ایرانی زیر پای مردم ایران

سالن 38 نمایشگاه بین‌المللی میدکس، اگر بدون خانه ایرانی بود، حتما چیزی کم داشت. اما خانه ایرانی چونک نگین سالن 38 شده بود. بازدیدکنندگان از هر جایی که می‌رسیدند، به خانه ایرانی می‌آمدند تا نفس‌شان را با رنگ و لعاب هنر ایرانی تازه کنند، چشم‌های‌شان برقی بزند، دست‌شان به سمت آثار هنری دراز شود و آرام و محجوب بگویند: «می‌تونیم دست بزنیم؟!» انگار که همه راه‌ها به رم ختم شود، خانه ایرانی ایستگاه پایانی مسیر تردد بسیاری از بازدیدکنندگان بود.


سالن 38 نمایشگاه بین‌المللی میدکس، اگر بدون خانه ایرانی بود، حتما چیزی کم داشت. اما خانه ایرانی چونک نگین سالن 38 شده بود. بازدیدکنندگان از هر جایی که می‌رسیدند، به خانه ایرانی می‌آمدند تا نفس‌شان را با رنگ و لعاب هنر ایرانی تازه کنند، چشم‌های‌شان برقی بزند، دست‌شان به سمت آثار هنری دراز شود و آرام و محجوب بگویند: «می‌تونیم دست بزنیم؟!» انگار که همه راه‌ها به رم ختم شود، خانه ایرانی ایستگاه پایانی مسیر تردد بسیاری از بازدیدکنندگان بود. تا بنشینند، نوشیدنی‌ نوش جان کنند و بارها با شگفتی بپرسند: «واقعا؟ یعنی تو این بشقاب می‌شه برنج سرو کرد؟ این کاسه نمی‌شکنه؟ آجیل‌خوری‌ها چی؟ رنگ‌شون نمی‌پره؟» شنیدن این پرسش‌ها در عین اینکه ناراحت‌مان می‌کرد که چرا این هنرهای فاخر تاکنون آنچنان که باید و شاید به مردم معرفی نشده‌اند اما شادی خوش‌رنگی را هم زیر پوست‌مان می‌دواند. چون می‌دانستیم که با اجرایی‌کردن ایده خانه ایرانی این پرسش‌ها ایجاد شده و حق مردم ماست که آثار هنری کشورشان را بشناسند و در زندگی روزمره‌شان با آن خو بگیرند. دل‌مان خوش می‌شد که تاقچه به تاقچه و دیوار به دیوار و سقف به سقف، صنایع دستی ایرانی را چیده‌ایم، نصب کرده‌ایم و آویزان ساخته‌ایم تا چشم‌ها و دست‌ها به هر طرف که بگردد، تلاقی‌اش با هنر باشد.

 

با آثار هنری خو بگیریم

رنگ و لعاب سفالینه‌ها، درخشش مسینه‌ها، بوی اصالت‌دار چوب و طرح‌ها و نقش‌های دست‌بافته‌ها اینقدر به‌جا در چیدمان خانه ایرانی نشسته بود که همه اعضای خانواده چونک زمان زیادی را طی چهار روز نمایشگاه صرف توضیح دادن به بازدیدکنندگانی می‌کردند که مصرانه خواهان خرید مستقیم از غرفه خانه ایرانی بودند؛ توضیح اینکه فروشگاه آنلاین هستیم و باید از وب‌سایت خرید کنند. مشتریان اما آنی عاشق داشته‌های فرهنگی ایران شده بودند و انگار تشنه‌لبانی بودند که از سراب بی‌خبری به چشمه‌های آگاهی رسیده باشند. صد البته حق با مردم و بازدیدکنندگان است. اینقدر داشته‌های سرزمین‌مان را در پستوهای تودرتو پنهان کرده‌ایم که مردم عزیز کشورمان در جریان کاربردی بودن صنایع دستی قرار ندارند. اما در نمایشگاه میدکس، چونک در خانه ایرانی‌اش فرش قرمز بلندبالایی برای مردم پهن کرد و از آنها می‌خواست که از این به بعد در هر کجای مسیر زندگی که ایستاده‌اند، تنها قدم نزنند بلکه دست‌سازه‌های هنری ایرانی را در دست‌های پرمهرشان بگیرند تا زندگی‌شان تلفیقی باشد از هنر و فرهنگ بااصالت ایرانی.

به روایت آمار و ارقام

خانه ایرانی چونک طی چهار روز، میزبان مهمانانی بود که می‌آمدند، ذوق می‌کردند، عکس می‌گرفتند، کاتالوگ و کارت‌های هدیه به آنها تقدیم می‌شد و در فرم آنلاین چونک ثبت‌نام می‌کردند. در پایان روز دوم نمایشگاه، همه کارت‌ها و کاتالوگ‌ها تمام شد. سفارش دوباره برای چاپ، جمله‌ای بود که بارها به مدیر بازرگانی گفتیم. بیش از 5 هزار کاتالوگ و کارت هدیه در اختیار بازدیدکنندگان قرار گرفت و 1500 نفر نیز در فرم آنلاین چونک ثبت نام کردند؛ یعنی مجموعا تا 7 هزار بازدیدکننده حاصل چهار روز حضور در نمایشگاه بین‌المللی میدکس بود. به این آمار باید تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را هم اضافه کرد که مثلا به دلیل شلوغی بیش از اندازه غرفه در روز جمعه، موفق به دریافت کارت هدیه و ثبت نام نشدند. همچنین استقبال مردم از خانه ایرانی و صنایع دستی به حدی بود که حتی هنگامی که در روز آخر در حال جمع‌آوری غرفه بودیم و مسئولان سالن در حال خاموش کردن چراغ‌ها، باز هم مردم می‌آمدند و مصرانه می‌خواستند خرید مستقیم داشته باشند. بانویی از بجنورد خراسان آمده بود و می‌خواست لیوانی سفالی را برای فرزندش به‌عنوان هدیه خریداری کند و همراهش ببرد. یکی دیگر، دست‌بافته‌ای را می‌خواست و بسیار بودند افرادی از این دست که مجذوب هنرهای ایرانی شده بودند.

 

بهانه‌هایی برای ایرانی شدن

در نمایشگاه بین‌المللی میدکس که مهمترین رویداد حوزه مبلمان و دکوراسیون داخلی ایران به‌شمار می‌رود، برای نخستین بار ایده خانه ایرانی با چیدمان ایرانی اجرایی شد. این ایده که با هدف ترویج گفتمان مصرف صنایع دستی در جامعه در این نمایشگاه رونمایی شد، با استقبال چشمگیر مردم مواجه شد. وجود قیمت‌های متنوع نیز موجب شد تا این باور که اکثر مردم ایران قدرت خرید صنایع دستی را ندارند، محل تردید واقع شود و حاضران در غرفه خانه ایرانی چونک همگی خواهان ایرانی‌کردن خانه‌های‌شان با دست‌سازه‌های هنری ایرانی باشند. در همین راستا مجری اجرای این ایده یعنی فروشگاه آنلاین دست‌سازه‌های خلاقانه و هنری چونک با استفاده از متخصصان هنری و طراحان برجسته حوزه چیدمان و دکوراسیون تلاش کرد تا با ارائه راهکارهای متناسب با سبک زندگی امروزی، دست‌سازه‌های خلاقانه و هنری را به خانه‌های ایرانی ببرد. ارائه سبک‌های مختلف چیدمان خانه، معرفی انواع مختلف صنایع دستی برای بخش‌های مختلف خانه از جمله مکان‌های پذیرایی، آشپزخانه، لوسترهای تزیینی، ظرف و ظروف سرو و پذیرایی، دیوارپوش‌هایی از جنس دست‌بافته‌های هنری و اصیل، دیوارهای طراحی شده براساس هنر ایرانی-اسلامی و ارائه طرح‌ها و سبک‌های متنوع چیدمانی خانه با استفاده از آثار هنری ایرانی از جمله ارائه‌های موجود در نمایشگاه میدکس بود که با استقبال علاقه‌مندان نیز مواجه شد.

 

گام آخر

نمایشگاه میدکس، بزرگ‌ترین رویداد حوزه معماری و دکوراسیون داخلی در ایران به‌شمار می‌رود و شرکت‌های مشاور، طراح معماری و معماری داخلی، تجهیزات دکوراسیون داخلی، مصالح نوین ساختمانی، لوازم تزیینی و مبلمان فضای باز، تجهیزات نورپردازی، تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و دیگر تکنولوژی‌های جدید ساختمان و همچنین کتب و نشریات تخصصی و دانشگاهی مرتبط در آن شرکت و محصولات و خدمات خود را ارائه کردند. در هشتمین دوره این نمایشگاه که از 21 تا 24 دی‌ ماه امسال در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا شد، فروشگاه آنلاین دست‌سازه‌های خلاقانه و هنری چونک به نمایندگی از معاونت صنایع‌ دستی سازمان میراث ‌فرهنگی کشور در سالن 38 این نمایشگاه حضور داشت و ایده «خانه ایرانی» را به بازدید‌کنندگان معرفی کرد.
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.