6 برند برتر زیورآلات معاصر

6 برند برتر زیورآلات معاصر

زیورآلات معاصر فقط جنبه تزیینی نداشته و در ساخت آن‌ها به معنا و مفهوم نقوش توجه بیشتری شده است. امروزه برندهای مختلفی وجود دارند که انواع زیورآلات شامل نقره، مس، برنج و دیگر متریال‌ها همچون زیورآلات سوزندوزی را تولید می‌نمایند. در این مقاله برندهای برتر در زمینه تولید زیورآلات معرفی می‌گردد.


یکی از مهمترین بخش‌های مد و پوشاک مربوط به انواع زیورآلات است. زیورآلات علاوه بر اینکه می‌توانند پوشش و ظاهر شما زیباتر نشان دهند؛ نقش مهمی در تکمیل تیپ و استایل شما دارند. استفاده از زیورآلات همیشه احساس زیبایی و اعتماد به نفس ایجاد می‌کند و در هر جای دنیا، علاوه بر اغلب خانم‌ها، آقایان نیز از زیورآلات استفاده می‌کنند؛ البته خانم‌ها در خرید زیورآلات بسیار حساس هستند چرا‌که آن را به‌عنوان نمادی از حس زنانگی و گاهی نمایان‌گر جایگاه اجتماعی خود می‌دانند. این مقاله به شما کمک می‌کند برندهای برتر زیورآلات معاصر را بشناسید.

زیورآلات نقره

جواهرات به طرز شگفت آوری زیبا و جذاب هستند. زمانی که از زیورآلات نقره استفاده می‌کنید در اثر تماس با بدن، به دارا بودن انرژی بیشتر کمک نموده و بسیار سلامتی بخشند. با پوشیدن زیورآلات نقره، علاوه بر اینکه احساس تازگی و نیرومندی می‌کنید؛ نقره به شما کمک می‌کند تا افکار خود را نیز متمرکز نمایید. نقره از طریق پوست جذب شده و اثر تسکین درد دارد، به همین دلیل گردنبند و دستبندهای نقره خیلی محبوب هستند.

زرنیک

برند زرنیک زیورآلات نقره با نقوشی برگرفته از فرهنگ اصیل ایرانی تولید می‌کند. این برند بر این اصل معتقد است که طراحی بر مبنای اصول و نمادها، علاوه بر کارکرد زیبایی‌شناسانه خود، حکم رسانه‌ای را دارد که حامل انتقال پیامی به مخاطب بوده و او را به تفکر عمیق‌تری وادار می‌سازد.

زیورآلات نقره زرنیک

خانم لیلی محرابی کارشناس ارشد طراحی صنعتی است که پس از سال‌ها فعالیت در حوزه‌‌های طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و پروژه‌های تبلیغاتی موفق، به طراحی و ساخت آرایه‌هایی از جنس طلا و نقره با ماهیت ایرانی و نقوش سنتی گرایش یافت. این هنرمند علاوه بر دانش آکادمیک و پژوهش در زمینه طراحی زیورآلات با گذراندن دوره‌های ساخت جواهر، فعالیت خود را با ساخت انواع زیورآلات زنانه و مردانه آغاز نموده است.

زیورآلات زرنیک

هنرمند فرهیخته خانم محرابی در سال 1393 فعالیت جدی خود را با تاسیس برند زرنیک آغاز نموده و با شرکت در چندین نمایشگاه گروهی و خصوصی توانسته برند خود را با رویکرد طراحی وحدت گرایانه با تکیه بر نقوشی برگرفته از فرهنگ اصیل ایرانی معرفی نماید. در ساخت زیورآلات زرنیک از انواع عقیق، فیروزه، جید و مروارید استفاده شده است.

یکی از دلایل پر فروش بودن محصولات برند زرنیک طراحی بر اساس نقوش و نمادهای اصیل ایرانی است. زیورآلات دست ساز برند زرنیک با طراحی زیبا با هر نوع پوشش مناسب بوده و به‌دلیل طراحی خاص و منحصر به فرد یک هدیه ارزشمند به شمار می‌رود.

کوبن

برند کوبن در بهار 1397 با هدف تولید زیورآلاتی با ماهیت ایرانی تاسیس شده است. این برند با استفاده خلاقانه از تایپوگرافی اشعار فارسی در قالب نقره و تلفیق با مینای گرم آثار خاص و منحصر به فردی را تولید و عرضه می‌کند.

زیورآلات نقره کوبن
هنرمندان برند کوبن یک گروه 6 نفره از فارغ التحصیل رشته صنایع دستی و گرافیک از دانشگاه هنر تهران و دانشگاه هنر اصفهان هستند. این هنرمندان فرهیخته سحر حق شناس، خورشید جولایی، بهاره آرین، شیرین کاظمی، مهری غفاری و شارماق اسکندریان، این زیورآلات را با طراحی خاص و خلاقانه تولید می‌نمایند. رویکرد برند کوبن ساخت محصولی‌ با کیفیت و همزمان حفظ ماهیت ایرانی آن است. طرح اجرا شده روی مدال، گوشواره یا انگشترهای این برند تایپوگرافی اشعار است. بین حروف، مینای گرم کار شده که به‌زیبایی آن می‌افزاید. تونالیته رنگی مینا ساختاری خاص به این محصولات بخشیده است.

زیورآلات نقره کوبن

یکی از دلایل پر فروش بودن محصولات برند کوبن استفاده خلاقانه از تایپوگرافی اشعار فارسی در قالب نقره با عیار 925 و تلفیق با مینای گرم بوده که آثار این برند را منحصر به فرد می‌سازد.

برای جلوگیری از کدر شدن زیورآلات نقره آن را در جعبه جواهرات نگه دارید. این کار از مجاورت مداوم با هوا که باعث کدر شدن آن می‌شود، جلوگیری می‌کند.

زیورآلات مسی

فلز مس با رنگی زیبا و گرم فلزی نرم بوده که قابلیت‌ چکش‌خوری خوبی دارد؛ البته مس خواصی مفیدی برای بدن انسان داشته و یکی از راه‌های رساندن این خواص به بدن، استفاده از زیورآلات مسی است.

مهسا جولری

برند مهسا جولری زیورآلات مسی با تزیینات میناکاری تولید می‌کند. در گذشته هنر میناکاری برای تزیین طلا در دوران هخامنشی و ساسانی رواج داشته است. این برند با تمرکز بر روی نقوش هخامنشی و ساسانی زیورآلاتی زیبا و منحصر به فرد تولید می‌نماید.

زیورآلات مسی
مهسا دهقانی، هنرمندی است که با برند "مهسا جولری" خلاقانه و با تلفیق هنرهای مختلف در عرصه طراحی و ساخت زیورآلات فعالیت می‌کند. این هنرمند خلاق، فارغ‌التحصیل مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته گرافیک بوده و در حوزه طراحی زیورآلات از رنگ و نقوش باستانی در کنار هم استفاده می‌نماید. رنگ و نقوش باستانی یکی از مشخصه‌های اصلی طراحی‌ در زیورآلات مهسا جولری است.

زیورآلات مسی
رنگ در آثار این برند از جایگاه مهمی برخوردار است. بیشترین رنگی که در آثار این برند دیده می‌شود، رنگ آبی لاجورد بوده که یکی از رنگ‌های اصیل و سنتی ایرانی است. در کنار رنگ آبی رنگ سرخ نیز دیده می‌شود. رنگ لاجورد و قرمز نقوش با زمینه مسی کنتراست زیبایی ایجاد کرده و زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

زیورآلات مسی
محصولات برند "مهسا جولری"، کاملا دست‌ساز بوده و تلفیق تکنیک‌های برش‌کاری، اچینگ (اسیدکاری طرح با شابلون‌های خاص) و مینا از ویژگی‌های منحصر به فرد این محصولات است. خانم دهقان، طراحی محصولات را در ابتدا اتود زده و سپس با نرم افزار کورل و ماتریکس اجرای دقیقی از آن‌ها را انجام شده در نهایت وارد مراحل تولید می‌شوند.

زیورآلات مسی
نقوش به‌کار رفته در زیورآلات مهسا دهقانی الهام گرفته از نقوش دوره‌های ساسانی و هخامنشی و دوران بعد از اسلام، به خصوص دوره صفویه است. این نقوش شامل انار (نقش انار، نماد زن، باروری و زایش بوده و از دیرباز بر روی سفالینه‌ها، فرش و گلیم وجود دارد)، اسلیمی و ختایی (در هنر اسلامی نقوش ختایی و اسلیمی نمادی از خُلد برین و بهشت است)، درخت سرو (این درخت نمادی از اهورا‌مزدا، ایزدِ ایزدان ایرانی است. سرو، درخت خاص خورشید بوده و در ایران باستان از درختان نمادین و زندگی‌بخش به شمار می‌رفته، همیشه سبز بودنش نیز تقدس و حالتی جادویی و ستایش‌ برانگیز به آن می‌بخشد) و اُرسی است.

زیورآلات مسی برند مهسا جولری شامل انگشتر، دستبند، گردنبند و نیم ست بوده که با طراحی خاص و منحصربفرد، مناسب هر نوع پوشش است و به ظاهر شما جلوه‌ای خاص می‌بخشد.

زیورآلات برنجی

فلز برنج به‌دلیل رنگ و قابلیت‌های ساخت از جمله چکش‌خوار بودن و انعطاف پذیری، در ساخت زیورآلات مورد توجه قرار گرفته است. این فلز در برابر کدر و لکه‌دار شدن نیز مقاوم بوده و تغییر رنگ نمی‌دهد.

گلناز گالری

برند گلناز گالری یکی از برندهای مطرح در زمینه تولید زیورآلات قلمزنی برنجی است. این برند با هدف احیای هنرسنتی ایران و معرفی دست‌سازه‌های ایرانی با مجوز رسمی از میراث فرهنگی و گردشگری بطور رسمی فعالیت خود را از سال 1395 آغاز نموده است.

زیورآلات برنجی
هنر قلمزنی عبارت است از تزئین و کندن نقوش بر روی اشیا فلزی به ویژه مس، طلا، برنج و به‌عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به‌وسیلۀ قلم، با ضربۀ چکش بر روی اجسام فلزی. این زیورآلات قلمزنی پس از طراحی و تکمیل نقوش بر روی فلز برنج که پشت آن قیر اندود شده، چسبانده می‌شود. در مرحله بعد به‌وسیله ابزار قلمزنی (قلم و چکش) نقوش، قلمزنی شده؛ سپس از قیر جدا می‌گردد. طرح دوربُری شده و مراحل جوشکاری انجام می‌شود. در مرحله نهایی ساخت، پوست و پرداخت انجام شده و بعد از تکمیل مرحله ساخت، به‌وسیله دوده سیاه کاری می‌گردد. در پایان کار برای سوارکردن سنگ آماده است که اصطلاحاً با این مرحله مخراجی گفته می‌شود.

زیورآلات برنجی

گلناز علیمحمدی فارغ‌التحصیل رشته قلمزنی و صنایع دستی از دانشکده فنی ولیعصر تهران است. این هنرمند فرهیخته فعالیت هنری خود را در زمینه تولید زیورآلات از سال 1390 شروع نموده و امروزه محصولاتی با الهام از طراحی سنتی و نقوش قالی‌های ایرانی تولید می‌نماید. هنرمند خلاق این برند، در ساخت زیورآلات برنجی از نقوش اصیل ایرانی شامل شمسه، انار، بته‌جقه با نقوش قلمزنی ختایی، اسلیمی و گل و مرغ  استفاده نموده است.

در تولید این زیورآلات از سنگ‌های عقیق، یشم، جید و فیروزه استفاده شده که ساختار این زیورآلات را زیباتر می‌کند. یکی از دلایل پر فروش بودن این محصولات، ساختار زیبا و نقوش قلمزنی آنهاست. زیورآلات برنجی برند گلناز گالری با هر نوع پوشش مناسب بوده و جلوه بسیار زیبایی دارد.

نسرین جولری

برند نسرین با طراحی‌های خلاقانه زیورآلاتی برنجی با ساختاری مدرن تولید می‌نماید. این برند با استفاده از نقوش اصیل ایرانی زیورآلاتی خاص و منحصر به فرد می‌سازد که بسیار پرطرفدار است.

زیورآلات برنجی
هنرمند این برند، خانم نسرین بیغمیان در اصفهان متولد شده و تحصیلات آکادمیک خود را در رشته صنایع دستی با تخصص زیورآلات، تکمیل نموده است. این هنرمند خلاق از سال 1389 فعالیت شخصی خود را در زمینه تولید زیورآلات دست‌ساز آغاز نموده و با شرکت در چند نمایشگاه تخصصی صنایع دستی و دریافت بالاترین نمره، فعالیت خود را گسترش داده‌ است.

زیورآلات برنجی
نقوش و طراحی زیورآلات این برند کاملاٌ ایرانی بوده و در طراحی اولیه با نرم افزار اجرا می‌‌شوند. در مرحله اجرا به‌صورت دستی اره کاری شده و نمونه‌های مشبک، در صورت نیاز بر روی قالبی فولادی که در اصطلاح به آن "خوشه" گفته می‌‌شود؛ فرم می‌گیرند. در مرحله نهایی ساخت، با نمد، پولیش شده و آماده‌‌ مخراجی با سنگ می‌‌شوند. رنگ‌‌های مورد استفاده در نمونه‌‌های رنگی، ویترای فرانسوی بوده که از کیفیت بالایی برخوردار است. طرح‌‌‌های مورد استفاده در این مجموعه بیشتر، نقوش سنتی شامل اسلیمی و انواع گره‌‌‌های هندسی بوده و در ترکیب با سنگ‌‌‌های رنگی، زیبایی بصری خاصی دارند.

زیورآلات برنجی

در مورد نگهداری از فلز برنج یک نکته مهم وجود دارد که هر چه بیشتر در معرض شستشو قرار بگیرد براق‌تر می‌شود و برخلاف آنچه به اشتباه در برخی موارد گفته می شود نسبت به آب تغییر رنگ نمی‌دهد بلکه آب و صابون می‌تواند به جلای آن کمک کند.

زیورآلات سوزندوزی

امروزه در عرصه تولید، زیورآلات سوزندوزی طرفداران بسیاری دارد. این نوع از زیورآلات به‌علت رنگ‌ و نقش جذاب به پوشش شما جلوه خاصی بخشیده و علاوه بر کیفیت بالا، با هر نوع پوشش هماهنگی دارد.

آزاد

برند آزاد یکی از بهترین برندهایی است که زیورآلات پارچه‌ای با تکنیک سوزندوزی تولید می‌نماید. رویکرد این برند تولید زیورآلاتی با نقوش اصیل ایرانی و رنگ‌های درخشان و جذاب است.

زیورآلات سوزندوزی
خانم مریم آزادگان، فارغ‌التحصیل رشته کارشناسی معماری است. این هنرمند با علاقه به هنر طراحی پارچه و لباس، در این زمینه فعالت می‌‌‌‌کند. این هنرمند خلاق با علاقمندی به مد و پوشاک و طراحی لباس، با الهام از سوزن‌دوزی بلوچ، زیورآلات خود را با برند "آزاد" طراحی و تولید می‌نماید. این محصولات در کنار پوشش زنانه بسیار چشم‌‌‌‌نوازند. زیورآلات سوزن‌دوزی "آزاد"، با تکنیک "پرکار" اجرا شده و در پشت آن، برای استحکام و شکیل بودن، به آستری از چرم یا پارچه متصل می‌‌‌‌شود. نقوش این زیورآلات با خلاقیت هنرمند طراحی می‌‌‌‌شوند.

زیورآلات سوزندوزی هنر سوزندوزی یکی از هنرهای سنتی و اصیل ایرانی بوده و حضور آن در پوشاک سنتی ایران، چشم‌نواز است. این هنر در دو نوع تکنیک پرکار و پلیوار تولیده می‌شود که در تکنیک اول تمام سطح پارچه با نخ پر شده در حالی که در تکنیک پلیوار، بخش‌هایی از پارچه، ساده باقی می‌ماند. سوزن‌دوزی روی لباس و مانتو، با تکنیک پلیوار و زیورآلات، با تکنیک پرکار اجرا می‌شوند.

زیورآلات معاصر راهی است برای آشتی دادن انسان مدرن با اثر هنری که به جای قرار گرفتن روی دیوار بر بدن انسان می‌نشیند. حس خاص بودن برخی از برندها آن را از دیگر تولیدکنندگان متمایز می‌کند. امروزه زیورآلاتی تولید می‌شوند که با وجود مدرن بودن‌شان با نقوش و نمادهای سنتی ایرانی تلفیق شده‌اند.

6 برند معرفی شده در این مقاله، از برندهای برتر در تولید زیورآلات ایرانی بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند.


شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.