نقش صنایع‌دستی در توسعه اقتصادی کشور

نقش صنایع‌دستی در توسعه اقتصادی کشور

1396/11/03

یکی از بهترین راه‌های رسیدن به توسعه اقتصادی در ایران، بهره‌گیری از ظرفیت‌های صنایع‌دستی است. از طرف دیگر توسعه اقتصادی یکی از راه‌های دستیابی به سایر ابعاد توسعه‌ای نظیر اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ... محسوب می‌شود. از همین رو می‌توان گفت صنایع‌ دستی به واسطه تاریخچه قدیمی و پرباری که در کشورمان دارد، می‌تواند زمینه ایجاد توسعه متوازن و پایدار را فراهم آورد. در ادامه از مهمترین تاثیرات صنایع دستی بر اقتصاد، صحبت می‌کنیم.


یکی از بهترین راه‌های رسیدن به توسعه اقتصادی در ایران، بهره‌گیری از ظرفیت‌های صنایع‌دستی است. از طرف دیگر توسعه اقتصادی یکی از راه‌های دستیابی به سایر ابعاد توسعه‌ای نظیر اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ... محسوب می‌شود. از همین رو می‌توان گفت صنایع‌ دستی به واسطه تاریخچه قدیمی و پرباری که در کشورمان دارد، می‌تواند زمینه ایجاد توسعه متوازن و پایدار را فراهم آورد. در ادامه از مهمترین تاثیرات صنایع دستی بر اقتصاد، صحبت می‌کنیم.

صنایع‌ دستی و اشتغالزایی

ایران دارای جمعیت جوانی است. همین امر باعث شده ایجاد اشتغال به یکی از مهمترین دغدغه‌های اجتماعی و اقتصادی بدل شود و دولت‌ها بکوشند با تکیه بر داشته‌های میهنی، فرصت‌های شغلی گوناگونی را برای نسل جوان ایجاد کنند. در همین راستا می‌توان با تکیه بر امکانات بومی مانند صنایع دستی، راهکاری طولانی‌مدت جهت حل معضل بیکاری تدارک دید. صنایع دستی در ایران دارای سابقه‌ای قدیمی و البته ارزشمند است که به دلیل قابل تامین بودن مواد اولیه در داخل کشور، سرمایه بسیاری نیاز نداشته و می‌تواند با ارزش‌افزوده بالا، به کمک اقتصاد بیاید. از طرف دیگر با توجه به این امر که صنایع ‌دستی از بن فرهنگ ایرانی بوده، به راحتی می‌توان مردم را به سمت این حوزه راهنمایی و با توجه به ساده‌بودن آموزش‌ها می‌توان راهی موثر در اشتغالزایی ایجاد کرد. یکی از مهمترین دغدغه‌های اقتصادی در ایران، مشکل تامین سرمایه‌گذاری‌های کلان است. صنایع‌دستی با توجه به نیاز اندکی که به سرمایه اولیه دارد، می‌تواند در مسیر ایجاد شغل گام‌های موثر بردارد.

مشکل دیگری که در اقتصاد ما قابل رویت است، معضل بیکاری در روستاها و شهرهای کوچک است که باعث می‌شود بسیاری از روستاییان برای یافتن شغل مناسب و کسب درآمد، به شهرها مهاجرت کنند که این امر عامل بسیاری از نارسایی‌های فرهنگی شده و بافت روستایی را خالی از سکنه می‌کند. اما در نظر بگیرید که اگر روستاییان توان راه‌اندازی شغلی را داشته باشند که با سرمایه‌ای کم بتوانند درآمد مناسبی را کسب کنند، آیا باز هم برای جست‌و‌جوی کار، راه شهرهای بزرگ را در پیش می‌گیرند؟

صنایع‌دستی به‌عنوان صنعتی کوچک و کم‌هزینه می‌تواند در محیط‌های خانگی روستاییان به کمک اقتصاد خانوارها بیاید و بخش مهمی از درآمد روستاییان را تامین کند که البته تمامی این اتفاقات در گرو حمایت ملی از دستاوردهای صنایع‌دستی و حمایت‌های دولتی از روستاییان است. کما اینکه با توجه به بررسی‌های صورت گرفته، این نکته دارای اهمیت است که روستایی در روستا نخواهد ماند مگر به‌واسطه داشتن شغلی پایدار با درآمدی مکفی. به‌ویژه در شرایط امروزی که ماشین‌آلات پیشرفته جای کشاورزان را در زمین‌های کشاورزی گرفته‌اند و بسیاری از روستاییان را از کار بیکار کرده‌اند و باعث شده‌اند عرصه کشاورزی نیاز کمتری به نیروی انسانی احساس کند.

صنایع‌دستی چه تاثیری در تولید ملی دارد؟

صنایع‌دستی به‌عنوان صنعتی کوچک و کم‌هزینه می‌تواند در محیط‌های خانگی روستاییان به کمک اقتصاد خانوارها بیاید و بخش مهمی از درآمد روستاییان را تامین کند

صنایع‌دستی تماما متکی به منابع و نیروهای داخلی است و حداقل نیاز بسیار اندکی به واردات مواد اولیه یا تکنولوژی‌های پیچیده دارد. از طرف دیگر در صورتی که این محصولات به سایر کشورها صادر شوند، ارز خارجی، اشتغالزایی و دستیابی به رشد اقتصادی و در نهایت توسعه پایدار به‌دست می‌آید. به همین جهت صنایع دستی به دلایل ذکر شده اعم از اشتغالزابودن، سادگی در یادگیری و تکنیک‌ها و امکان توسعه در روستاها و شهرها و با نیاز به سرمایه اندک، وسیله‌ای بسیار مهم در مسیر افزایش درآمد سرانه ملی است. در دنیای امروز با توجه به توسعه راه‌های کشور و همچنین شبکه‌های ارتباط جمعی اعم از اینترنت و تلفن، ارتباط میان شهر و روستا بسیار آسان شده است. همین امر باعث می‌شود روستاییان به راحتی بتوانند برای محصولات خود مشتری جذب کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن سفارشات مشتریان را به شهر برسانند.

نقش صنایع‌ دستی‌ در توسعه صادرات

یکی از مهمترین معضلاتی که اقتصاد ایران با آن عجین شده، تک‌ محصولی بودن آن است. اقتصاد ایران همواره به صادرات نفت متکی و صادرکننده مواد خام به حساب می آید. اما آنچه در صادرات بین‌المللی دارای اهمیت بوده این امر است که اقتصاد کشورهای در حال توسعه باید به مرور زمان صادرات مواد اولیه را کاسته و به صادرات محصولات تولیدی روی آورند. بر همین اساس صادرات صنایع دستی علاوه بر ورود ارز به کشور، می‌تواند زمینه‌ساز این امر باشد که اقتصاد ایران را از تک محصولی بودن دور کند و توسعه و رشد پایدار را به دنبال داشته باشد.

تاثیر صنایع‌ دستی بر مشارکت اقتصادی زنان

متاسفانه در طول تاریخ ارزش فعالیت‌های اقتصادی زنان نادیده گرفته شده، اما آمارها نشان می‌دهد که زنان، نیرویی مولد و فعال در توسعه هستند و نقشی انکارناپذیر در ایجاد ثروت در جهان دارد. به خصوص در کشورهای در حال توسعه، زنان روستایی در نظام اقتصادی نقش مهمی را ایفا می‌کنند. بسیار مهم است بدانیم که حضور زنان در تولیدات صنایع ‌دستی منجر به افزایش درآمد خانوار و به تبع آن افزایش رفاه اقتصادی می‌شود. امید است با همکاری دولت و حمایت مردم، این بخش از اقتصاد کشور با همت هنرمندانش همچون گذشته شکوفا شده و باری از دوش اقتصاد کشور بردارد.

 

 شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.