جذب گردشگر با صنایع دستی

جذب گردشگر با صنایع دستی

1396/11/07

امروزه نقش صنایع‌ دستی برای افزایش تولیدات داخلی و ملی، افزایش درآمد ناخالص داخلی و ملی و ... دارای اهمیتی انکارناپذیر است و ارزش این هنر قدیمی ایرانی بر کسی پوشیده نیست. آنچه در این متن به آن پرداخته می‌شود، توانایی این بخش از فرهنگ ایران در جذب گردشگران و توسعه صنعت توریسم است.


صنایع ‌دستی نشانی عینیت‌یافته از هنر و فرهنگ ایرانی بوده و بخش مهمی از تاریخ این مرز و بوم به‌ حساب می‌آید. به همین دلیل به راحتی می‌تواند به مسیری هموار برای جذب گردشگر تبدیل شود. هنرهای سنتی و دست‌سازه‌های خلاقانه ایرانی در طول تاریخ، ارزشی کاربردی داشته و نیازهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم را مرتفع می‌ساخته‌اند. هر چند در دوران معاصر میزان استفاده از صنایع دستی در زندگی روزمره رو به کاهش نهاده است اما به نظر می‌رسد که زمان آن فرارسیده که بار دیگر ایرانیان به داشته‌های ملی و فرهنگی خود رجوع کنند تا هم از هنرهای سنتی‌شان لذت ببرند و زمینه حمایت از این داشته‌های ارزشمند و هنرمندان این عرصه را فراهم کنند. برای رسیدن به این مهم باید فرهنگ مصرف صنایع دستی در جامعه نهادینه شود. این امر سبب می‌شود که عموم مردم خود را ملزم به استفاده از این هنرهای سنتی و ملی ایران بدانند.

اهمیت صنایع دستی در چیست؟

امروزه نقش صنایع‌ دستی برای افزایش تولیدات داخلی و ملی، افزایش درآمد ناخالص داخلی و ملی و ... دارای اهمیتی انکارناپذیر است و ارزش این هنر قدیمی ایرانی بر کسی پوشیده نیست. آنچه در این متن به آن پرداخته می‌شود، توانایی این بخش از فرهنگ ایران در جذب گردشگران و توسعه صنعت توریسم است. صنعت گردشگری از جهات مختلف دارای اهمیت بسیاری است. از جذب سرمایه خارجی، توسعه اقتصادی، افزایش اشتغال و ایجاد محورهای توسعه اجتماعی گرفته تا گسترش فرهنگ ایرانی. از منظر اقتصادی آنچه امروزه در ایران شاهد آن هستیم، اقتصادی تک‌محصولی و متکی بر صادرات نفت است اما در صورتی که صنایع ‌دستی مورد حمایت قرار گیرد، می‌تواند علاوه‌بر توسعه صنعت گردشگری کشور، گامی موثر در راه صادرات محصولات صنایع‌ دستی ایرانی داشته باشد و همین امر یعنی پیش‌روی ایران به سوی اقتصادی پویا و شکوفا.

صنعت گردشگری، مسیری در راه شکوفایی اقتصادی

به‌طور میانگین 80درصد از گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند، میل به خرید دارند و در صورتی که توسعه گردشگری را شاهد باشیم، صنایع دستی سهم بسیاری از این خریدها خواهد داشت

صنعت گردشگری از منظر اقتصادی پدیده‌ای نوین در مناسبات بین‌المللی به‌حساب می‌آید. این صنعت با چنان سرعتی در جهان رشد یافته است که در زمان کوتاهی توانسته ارقام بسیار زیادی از قراردادهای جهانی را به نام خود ثبت کند. برای نمونه در سال 2016، فرانسه با بیش از 84 میلیون گردشگر رتبه اول جهانی را از آن خود کرد. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید حضور این تعداد گردشگر منجر به جذب 41 میلیارد دلار ارز برای این کشور شده است. همچنین چین با نزدیک به 57 میلیون نفر گردشگر و جذب 261 میلیارد دلار سرمایه یکی از موفق‌ترین کشورها در این مسیر به‌حساب می‌آید.

اما آنچه در ایران رخ داده، این است که در سال 2014 ایران با جذب 4.967 میلیون نفر و ۳.۸۴۱ میلیون دلار و همچنین در سال 2015 با ۵.۲۳۷ میلیون نفر و ۳.۸۶۸ میلیون دلار شرایط مناسبی در این حوزه ندارد. حتی در مورد این آمار نیز اما و اگرهای زیادی وجود دارد و هستند کارشناسانی که این آمار را واقعی نمی‌دانند. از طرف دیگر باید بگوییم مطابق آمارهای سازمان جهانی، ورود هر گردشگر به یک کشور می‌تواند به ایجاد دو تا شش شغل مستقیم و نه تا پانزده شغل غیرمستقیم منجر شود.

گردشگران خارجی

صنایع دستی چه تاثیری در توسعه گردشگری دارد؟

همانگونه که اشاره شد صنایع‌ دستی ایران یکی از مهمترین هنرهای ملی و البته کاربردی است و ایران یکی از سه قطب قدرتمند جهان در این عرصه به حساب می‌آید. این هنر در فرهنگ غنی ایرانی ریشه داشته و نمایانگر تاریخی چند هزار ساله است. از مهمترین دلایلی که صنایع‌ دستی تا این حد در دنیا مورد اقبال قرار گرفته، این است که صنایع ‌دستی ایرانی از فرهنگی غنی و ملی ما نشأت می‌گیرد و با بررسی ویژگی‌های این هنر می‌توان نشانه‌هایی از فرهنگ ایرانی را به وضوح دید و از دلایلی که صنایع‌دستی ایرانی می‌تواند بسیاری از علاقه‌مندان به هنر بومی را جذب ایران کند، همین امر است.

کما اینکه مردمان بسیاری از سراسر دنیا به‌واسطه فرهنگ، تاریخ، سنت‌ها و آداب و رسومی که در صنایع دستی صادراتی ایران دیده‌اند، مشتاقانه به سمت ایران می‌آیند تا از نزدیک شاهد این فرهنگ غنی و نادر باشند. هنر صنایع ‌دستی به ‌واسطه بهره‌گیری از تاریخ، سنن و آداب‌ و رسوم بومی می‌تواند انسان ماشین‌زده امروزی را به سمت خود جذب کرده و کمال و شکوه آدمی را در پیوند با طبیعت به رخ بکشد. از طرف دیگر می‌دانیم سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی ایران سهمی ناچیز است اما به این امر نیز واقفیم که اگر رویکرد مناسبی نسبت به صنایع دستی وجود داشته باشد، می‌توان به واسطه این هنرهای خلاقانه به اعدادی نجومی در جذب گردشگر دست پیدا کرد.

آنچه به خوبی می‌دانیم این است که به‌طور میانگین 80درصد از گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند، میل به خرید دارند و در صورتی که توسعه گردشگری را شاهد باشیم، صنایع دستی سهم بسیاری از این خریدها خواهد داشت. در واقع علاوه‌بر اینکه توسعه صنایع‌ دستی در جذب گردشگر تاثیرگذار است، حضور گردشگران نیز در رشد و شکوفایی صنایع‌ دستی حائز اهمیت بسیار است. بدین معنا که توسعه صنعت گردشگری در کشوری چون ایران، منجر به رشد تقاضا برای خرید آثار هنری چون صنایع‌ دستی می‌شود و به توسعه آن کمک خواهد کرد. از طرف دیگر در صورت توسعه بازار خرید و فروش صنایع‌ دستی، از روند مهاجرت روستاییان به شهرها کاسته خواهد شد و به تبع آن بسیاری از مشکلاتی که حاصل این مهاجرت‌هاست، از میان خواهد رفت.

ایران از مهمترین قطب‌های صنایع دستی دنیاست

خوب است بدانیم ایران به همراه چین و هند از سه قطب تولید صنایع دستی در دنیا است. اما مهمتر از آن این است که ایران مطابق نظر یونسکو، از جهت تنوع در تولیدات و رشته‌های آن، بزرگ‌ترین کشور دنیا به حساب می‌آید. ایران با دارابودن بیش از 256 رشته صنایع دستی اقتداری بلامنازع در میان سایر کشورهای جهان کسب کرده است که اگر این نعمت را غنیمت بشماریم، آنچه به‌دست می‌آید، می‌تواند بسیاری از مشکلات و معضلات اقتصادی‌ کشورمان را رفع کند. همچنین ایران به لحاظ دارابودن جاذبه‌های گردشگری و طبیعی جزو 10 کشور برتر جهان است و اگر بتوان از این دو توانایی در راه جذب گردشگر بهره گرفت، درآمدهای بسیاری نصیب اقتصاد ایران می‌شود. اما در حال حاضر آنچه آمارهای داخلی نشان می‌دهد این است که بیش از پنج میلیون نفر به‌طور مستقیم از راه صنایع دستی درآمد کسب می‌کنند، اما تنها 3/2درصد از تولید ناخالص داخلی را در دست گرفته‌اند.

تبلیغات فرهنگی با توسعه گردشگری

ورود یک گردشگر به کشور و سفر به مناطق گردشگری ایران، علاوه بر این که به توسعه اقتصادی کمک بسیاری خواهد کرد، زیربنایی جهت رشد و توسعه فرهنگی را نیز پایه‌ریزی می‌کند. همچنین این اتفاق می‌تواند شرایط لازم برای تبلیغات فرهنگی، آداب و رسوم، سنن و ... در میان مردم سایر کشورها را نیز فراهم کند و هزینه‌ای را هم متوجه کشورمان نمی‌کند. بلکه هر گردشگر به‌عنوان سفیری عمل می‌کند که می‌تواند داشته‌های فرهنگی کشور دیگری را به کشورش برده و به رایگان تبلیغ کند.

گردشگران خارجی سفیران فرهنگیشما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.