با چیدمان خلاقانه به استقبال شب یلدا می‌رویم

با چیدمان خلاقانه به استقبال شب یلدا می‌رویم

1396/09/28

یلدا نزدیک است. وقت آن رسیده تا سفره‌های شب چله را با خلاقیت و هنر، طرح زده و تاریکی شب یلدا را با چیدمان ناب ایرانی، روشنایی ببخشید. بهتر است همراه ما گشت و گذاری میان صنایع‌دستی ایرانی بزنید و  ایده‌های خاص چیدمان شب یلدا را بشناسید.


شب، سکوت، ماه و امید به طلوع آفتاب

طولانی‌ترین شب سال در کمین و چشمانمان به آسمان خیره تا روزنه‌ای از نور امید بر دلهایمان بکارد. شب است و آرزوی رسیدن به صبح، دستانمان را در هم گره زده و قلب‌هایمان را با عشق به لحظه آغاز از تیرگی رهانیده است.

جشن می‌گیریم طلوع دوباره بودنمان را و آغاز می‌کنیم زندگی سرشار از عشق به دنیایی که بودنمان در آن ذره‌ای کم از معجزه نیست.

شب یلدایتان را به گونه ای دیگر رقم بزنید و سفره هایتان را با هنر دست هموطنی زیبا کنید که سال‌ها برای شکوه جشن مهر و عشق، هنرمندانه زیسته است.

سینی ژیوا نمادی از دستان هنرمندان درودگر است که با طرحی از گلیم، جلوه‌ای وصف ناشدنی به سفره قلمکار زابلیان بخشیده است. نقوش سفره قلمکار طرح‌های بته‌جقه در ترکیب با شرفه، زیبایی بی‌نظیری خلق کرده که تنها ذره‌ای از هنر ماندگار قلم‌کاری است.

همچنین آباژور برسام با بهره‌گیری از طرح گلیم و لیوان جیران با استفاده از هنر تاریخی سفالگری، یک صدا در کنار هم از سرزمینی می‌گویند که تاریخ هزاران ساله‌اش در آیینی چون شب یلدا ظهور و هنر هنرمندانش در سفره‌های ایرانیان خود نمایی می‌کند.

آخرین شب پاییز را با چیدمان شب یلدا متفاوت رقم بزنید و به طلوع مهر بیندیشید.

چیدمان شب یلدا

شب که می‌آید و می‌کوبد پشت در را
به خودم می‌گویم
اگر از خواب شب یلدا ما برخیزیم
اگر از خواب بلند یلدا ، برخیزیم
ما همین فردا
کاری خواهیم کرد
کاری کارستان

یلدا نزدیک است و امیدوارانه بیدار ماندن در پیش. ایستاده‌ایم تا به سلطه تاریکی پایان بخشیم و آغاز دوباره مهر را با دستانی گره‌ کرده جشن بگیریم.

یلدا در راه است و سفره‌های رنگین انتظار طلوع آفتاب را می‌کشند تا سرخی مهر در تقابل با دانه‌های انار را به امید پرتو عشق، شادمانه جشن بگیرند. 

وقت آن رسیده تا سفره فیروزه‌ای را پهن کنیم، ظرف فیروزه‌کوب را با دانه‌های سرخ انار آذین بخشیم و عود را با نشان ایمان به طلوع دوباره، برافروزیم. چه چیز زیباتر از این که در ضیافت طلوع دوباره مهر، سفره‌هایمان را با هنر دستان هنرمندانی زینت بخشیم که برای ثبت لحظه ناب یلدا، عاشقانه قلم زده‌اند، فیروزه‌کوبی کرده‌اند و خاک رس را با هنر تاریخی سفال و سرامیک شکل داده‌اند.

چیدمان شب یلداشما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.