رادیو چونک ۲

رادیو چونک ۲

1397/03/17

سلام روز خوش. قسمت دوم رادیو چونک را می‎شنوید. امروز قرار است ابتدا از طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن شما صحبت کنیم. سپس درباره یکی از کهن‎ترین هنرها برایتان بگوییم و در آخر شما را با یکی از سوغاتی‎های شهر بجنورد و کشور روسیه آشنا کنیم.

 


اتاق نشیمن خود را خال‌ خالی کنید

نقوش خال‌خالی می‎تواند در هر قسمتی از دکوراسیون اتاق نشیمن شما به کار رود. اما چند المان مانند مبلمان، کاغذ دیواری و کوسن خال‌خالی می‎تواند بهترین انتخاب برای متفاوت شدن اتاق نشیمن شما باشد. استفاده از نقوش خال‌خالی یکی از به روزترین کارها در طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن است. حال اگر مبلمان خود را خال‌خالی انتخاب کردید، سعی کنید که کوسن‎هایتان را با طرح‌های مختلفی بردارید یا اگر تصمیم دارید، طرح کوسن‎ها نیز خال‌خالی باشد، سعی کنید که در کنار آن‎ها، از چند کوسن با طرح‎های ساده نیز استفاده کنید.

حتی اگر می‌خواهید که روکش مبلمانتان را عوض کنید، یکی از گزینه‎های پیش روی شما می‎تواند طرح خال‌خالی باشد که مطمئنا از انتخاب آن پشیمان نخواهید شد.

Polka Dot Living Room

حصیربافی یکی از کهن‎ترین هنرها

حصیربافی از کهن‎ترین هنرها در دنیا است که اغلب در نقاطی که به مواد اولیه‎ای نظیر برگ درخت خرما، ساقه گندم، ترکه و نی دسترسی دارند، مرسوم بوده است. به کار بردن لوازم حصیری و دست سازه‎های هنری روستایی‎ها می‎تواند انتخاب مناسبی برای دکوراسیون به سبک روستیک باشد. در این سبک بیشتر توجه به روستایی و ساده بودن دکوراسیون است. اگر شما هم به سبک روستیک علاقه دارید، کالاهایی که از جنس حصیر هستند را در نظر داشته باشید.

Hasirbafi

 قالی دورو؛ سوغات شهر بجنورد

بافت قالی دورو درست مانند بافت قالی معمولی است با این تفاوت که دو بافنده همزمان آن را می بافند. در یک سوی دار قالی یک بافنده و در سوی دیگر، بافنده دیگری مشغول به بافتن است. هرکدام از این بافنده‎ها نقش و طرح منحصر به فردی برای بافتن دارد و این امر موجب می‌شود تا بتوان از هر دو طرف قالی استفاده کرد. برای بافت قالی دورو از ابریشم استفاده می‌شود و نقش طرح‎های آن معمولا شامل چهار فصل، یموت، قرچاق و ترنج می‌شود.

تنها بافندگان این نوع قالی، در حال حاضر اقوام ترکمن واقع در استان خراسان شمالی هستند و در هیچ کجای دیگری از ایران این نوع بافت منحصر به فرد دیده نمی‎شود، دلیل این امر ظرافت بالایی است که در بافت این نوع قالی مورد نیاز است.

Ghali Dorou

ظروف خولخوم روسیه

ظروف خولخوم از سوغات معروف روسیه است.

جنس این ظرف از چوب است، زمینه طلایی رنگ دارد و طرح‎های زیبای سنتی بر روی آن‎ها دیده می‎شود.  

برای درست کردن زمینه طلایی این ظرف، سطح آن را با ترکیب خاصی می‎پوشانند و سپس در کوره قرار می‎دهند. این ظرف پس از بیرون آمدن از کوره، رنگ طلایی به خود می‎گیرد و سپس روی آن با طرح‎هایی مانند گل، شاخه و دانه‎های قرمز رنگ تمشک تزیین می‎شود. اگر برای جام جهانی ۲۰۱۸ به روسیه سفر می‎کنید، خرید این ظروف زیبا را به عنوان سوغاتی فراموش نکنید.

Zoroof Kholkhom

هفته‎های بعد هم رادیو چونک را بشنوید. شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.