20 خرداد روز جهانی صنایع دستی

20 خرداد روز جهانی صنایع دستی


۱۰ ژوئن مصادف با ۲۰ خرداد، روز جهانی صنایع‌دستی است و این روز با تأسیس شورای جهانی صنایع‌دستی نام‌گذاری شد. این مقاله به معرفی شورای جهانی صنایع دستی و جایگاه ایران در این شورا می‌پردازد.


شورای جهانی صنایع‌دستی (World Crafts Council) در سال ۱۹۶۴ میلادی تأسیس شد. در این شورا که یکی از ارگان‌های وابسته به یونسکو و سازمان ملل متحد است؛ صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به‌صورت بخشی از حیات فرهنگی اقتصادی ملل، مورد توجه قرار می‎گیرد.

هدف اصلی شورای جهانی صنایع‌دستی (WCC)، حمایت از هنر بومی و تولیدکنندگان فعال در این زمینه در سراسر جهان است.

این شورا سازمانی غیرانتفاعی بوده و در حال حاضر ۹۰ کشور عضو آن هستند. شورای جهانی صنایع دستی به پنج منطقه مجمع آسیا و اقیانوسیه، مجمع آفریقا، مجمع اروپا، مجمع آمریکای شمالی و مجمع آمریکای لاتین تقسیم می‌شود. ایران نیز از سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸ میلادی) توسط سازمان صنایع‌دستی ایران به عضویت شورای جهانی صنایع‌دستی درآمد و به‌تبع غرب آسیا بودن به عضویت مجمع آسیا و اقیانوسیه رسید.

شورای جهانی صنایع‌دستی ضمن ارتقا بخشیدن به توسعه اقتصادی از صنعتگران درزمینه تولید هنر بومی در هر منطقه حمایت نموده و بر این عقیده استوار است که صنعتگران، گنجینه زنده میراث فرهنگی هر کشورند. این شورا بر این باور است که یک ملت زنده می‌ماند، مادامی‌که فرهنگ آن زنده بماند. رئیس این شورا هم‌اکنون خانم اوشا کریشنا است که در سال ۲۰۰۸، در شانزدهمین گردهمایی، در چین به این سمت برگزیده شد. ازنظر وی، بسیاری از مناطق تولیدکننده صنایع‌دستی در سراسر دنیا وجود دارند که شناخته نشده‌اند و صدای آن‌ها در شلوغی بازار تجاری عصر امروز به‌ندرت شنیده می‌شود. این شورا با حمایت از تولیدکنندگان سعی در شناساندن این مناطق به سراسر جهان را دارد.

مهم‌ترین اهداف شورای جهانی صنایع‌دستی

  •  تشویق، کمک و راهنمایی هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه‌ای آن‌ها با توجه به زمینه‌های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو
  • حفظ و تقویت صنایع‌دستی و تجلی آن به‌صورت رکن عمده‌ای از حیات فرهنگی ملت‌ها
  • ایجاد همبستگی میان صنعتگران صنایع‌دستی سراسر جهان

استراتژی‌های شورای جهانی صنایع‌دستی

  • ارائه فن‌آوری‌های جدید به صنعتگران در جهت بالابردن کیفیت در تولید صنایع دستی با برنامه‌های آموزشی متنوع
  • ایجاد راه‌های همکاری بین طراح و تولید کننده صنایع دستی
  • تشویق تولیدکنندگان در به اشتراک گذاشتن تکنیک‌های تولید
  • از بین بردن موانع تجاری در عرضه جهانی محصولات صنایع‌دستی
  • استفاده از صنعت توریسم برای بهره‌برداری از صنایع‌دستی و به دست آوردن بازارهای جهانی با استراتژی‌های نوآورانه
  • ایجاد دغدغه ذهنی در جوانان در جهت حفظ میراث فرهنگی میهن و گرایش به سمت تولید صنایع دستی

شورای جهانی صنایع دستی

کشورهای عضو مجمع غرب آسیا

ایران، بحرین، عراق، اردن، کویت، لبنان، عمان، فلسطین، قطر، سوریه، امارات متحده عربی و عربستان.

کشور ایران با شرایط آب و هوایی متنوع و مواد اولیه مختلف موجود در آن، مرکز تولید انواع مختلفی از صنایع دستی بوده و با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد، همواره پلی بین شرق و غرب است. از دوران هخامنشی و ساسانی همواره اقلام گرانبهایی از ایران به چین و اروپا فرستاده می‌شد و امروزه ایران در تولید فرش در سراسر جهان مشهور است.

سازمان صنایع دستی ایران هر ساله با برگزاری نمایشگاه‌ بین المللی صنایع دستی و با در اختیار گذاشتن غرفه‌های رایگان به هنرمندان سراسر کشور فرصت می‌دهد تا تولیدات دست‌ساز خود را عرضه نموده و در پایان نمایشگاه از هنرمندان برتر تقدیر می‌کند. این‌گونه نمایشگاه‌ها بیش از نقش تجاری، در حوزه گفتمان‌سازی نقش داشته و علاوه بر اینکه موجب پیوند و ارتباط مستقیم میان هنرمندان و مردم می شود؛ محلی برای فرهنگ سازی در زمینه صنایع دستی نیز به‌شمار می‌روند.خبر نامه


شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.