رادیو چونک ۳

رادیو چونک ۳

1397/03/24

قسمت سوم رادیو چونک را می‎شنوید. امروز قرار است ابتدا از ست کردن لباس‌ها با جواهرات با شما صحبت کنیم. سپس از چاروق‌دوزی و رنگ‌آمیزی پله‌‎ها برایتان بگوییم و در آخر شما را با شَمَدبافی آشنا کنیم.


ست کردن لباس‌ها با جواهرات

اگر مراسم مهمی پیش رو دارید و می‌خواهید در این مراسم بدرخشید، توصیه می‌کنیم که علاوه بر ست کردن رنگ لباس‌ها به ست کردن جواهرات با لباس نیز فکر کنید. بد نیست که جواهراتتان را با رنگ لباستان هماهنگ کنید. جالب است بدانید که جواهرات طلایی با لباس‌های تیره نظیر مشکی یا کبود جور است. جواهرات نقره‌ای نیز با لباس‌های روشن‌تر مانند سفید یا آبی کم‌رنگ،‌ خوب جلوه می‌کنند. اگر می‌خواهید که از جواهرات سنگی با تناژ گرم مثل قرمز یا زرد متمایل به نارنجی استفاده کنید، سعی کنید که با آنها لباس‌های رنگ سرد مانند آبی، سبز یا بنفش بپوشید. 

Javaherat

چاروق‌دوزی؛ از صنایع‌دستی شهر زنجان

چاروق‌دوزی از جمله صنایع‌دستی معروف شهر زنجان است. چاروق نوعی کفش از چرم گاو است که در قدیم برای عبور از مناطق صعب‌العبور و کوهستانی می‌دوختند. این کفش که با نخ ابریشم یا گلابتون دوخته می‌شود، از دوران ساسانیان به یادگار مانده است و اوج رونق آن، مانند دیگر صنایع دستی کشور، به دوران صفوی بازمی‌گردد. تنوع نقوش و طرح‌های چاروق،‌ نظر هر هنرمندی را به خود جلب می‌کند. در حال حاضر چاروق بیشتر برای زنان دوخته می‌شود و جنبه تشریفاتی دارد.

Charogh

رنگ‌آمیزی پله، نمایی متفاوت به خانه شما می‌دهد

راه پله‌ معمولا فضایی از منزل است که هیچوقت فکری برای زیباتر شدن آن نمی‌کنید. رنگ‌آمیزی پله‌های خانه‌ با خلاقیت و ایده‌های جذاب می‌تواند دکوراسیون شما را خاص‌تر کند. اگر حس می‎کنید از محیط خانه‌تان خسته شده‌اید، می‌توانید با به کارگیری رنگ‎های متنوع یا فقط ترکیب دو رنگ فضای منزل را شاد و انرژی بخش‌تر کنید. اگر اتاق‌های بچه‌هایتان در طبقه بالا است با رنگ کردن پله‌ها به شکل رنگین‌کمانی محیطی شاد و سرگرم‌کننده برای آن‎ها ایجاد کنید. نرده‌ها را هم از یاد نبرید، آنها هم نقش مهم و تکمیل کننده‎ای در زیبایی راه‎‎ پله دارند.

Colorful Staircase

شَمَدبافی چیست؟

شَمَد، نوعی پارچه نازک است که از نخ پنبه یا ابریشم مصنوعی ویسکوز بافته می‌شود و معمولا در فصل تابستان به‌عنوان روانداز از آن استفاده می‌کنند. این صنایع دستی بافتنی ایرانی بیشتر با نقوش چهارخانه با استفاده از رنگ‌های بسیار شاد بافته می‌شود و در استان‌های مازندران و یزد رواج دارد. در شمد، ابریشم مصنوعی به‌عنوان پود و نخ پنبه‌ای به‌عنوان تار استفاده می‌شود و باتوجه به لطافتی که دارد، شست و شوی آن بسیار ساده است. مردم یزد نیز در شب‌های گرم تابستان از شمد، به‌عنوان روانداز استفاده می‌کنند چون علاوه بر خنک بودن، برای جلوگیری از گزش حشرات بسیار کارساز است. همچنین عشایر از شمد به‌عنوان وسیله‌ای برای پوشاندن کمر زنان استفاده می‌کنند.

Shamad

 هفته‎های بعد هم رادیو چونک را  بشنوید.شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.