صنایع دستی انگلستان

صنایع دستی انگلستان

کشور انگلستان بزرگترین بخش از بریتانیای کبیر است. این کشور با تمام شگفتی‌هایش جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد. پایتخت این کشور، شهر لندن است که معروف‌ترین موزه‌ها و پربازدیدترین گالری‌ها را داراست. جنبش هنر و صنایع دستی در اواخر قرن هجدهم از بریتانیا آغاز گردید و صنایع دستی همواره نقش مهمی در فرهنگ و جامعه انگلیس داشته است. این مقاله به معرفی صنایع دستی، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مرتبط با این هنرها در کشور انگلستان می‌پردازد.  


کشور انگلستان (England) در نیمه جنوبی بریتانیای کبیر (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) قرار دارد. شهر لندن (London) به‌دلیل جاذبه‌های گردشگری بسیار، هرساله در معرض بازدید توریست‌های بی‌شماری قرار دارد. انگلستان، اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز کشورهایی هستند که بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند.

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری انگلستان

کلیسای سنت پائول (St Paul’s Cathedral) نیز یکی از مشهورترین کلیساهای لندن بوده و برج‌های دوقلو این کلیسا به سبک معماری باروک طراحی شده‌اند. گنبد این کلیسا از شاهکارهای معماری انگلیس است.

st pauls cathedral

شورای صنایع دستی بریتانیا

کمیسیون مشورتی صنایع دستی (Crafts Advisory Committee) در سال 1971 برای آگاه کردن بریتانیا در خصوص نیازهای صنعتگران و ترویج آگاهی و علاقه در سطح ملی و بهبود محصولات صنایع دستی تشکیل شد. اولین جلسه این کمیسیون (CAC) در 6 اکتبر 1971 به ریاست لرد ایکلز (Lord Eccles) که وزیر هنر انگلیس بود، برگزار گردید. ایکلز این نشست را با «طرح کلی منطقه‌ای» آغاز کرد که شامل وام، کمک هزینه، نمایشگاه، ارتباط مناطق و تحصیل صنایع دستی در مدارس بود. در آپریل 1979، CAC به شورای صنایع دستی (Crafts Council) تغییر نام داد و سازمانی مستقل شد و 3 سال بعد، امتیاز منشور سلطنتی را دریافت کرد. منشور سلطنتی یا Royal Charter، سندی رسمی است که توسط پادشاه به عنوان نامه اعطای حق قدرت و استقلال به موسسه یا انجمن دولتی اعطا می شود.

اهداف شورای صنایع دستی بریتانیا

 • پیشبرد و تشویق صنعتگری (Craftsmanship) به‌منظور ترویج و افزایش علاقه مردم به آثار صنعتگران (Craftsmen) و در‌دسترس بودن هرچه بهتر این آثار برای عموم مردم در انگلستان و ولز.
 • تبدیل انگلستان به بهترین مکان برای ساختن، دیدن، تهیه و یادگیری صنایع دستی معاصر.
 • ایجاد اقتصاد و زیرساختی قوی برای صنایع دستی معاصر.
 • افزایش و ایجاد تنوع مخاطبان برای صنایع دستی معاصر.
 • دفاع از صنایع دستی معاصر باکیفیت در سطح ملی و بین المللی.

ارزش‌های شورای صنایع دستی انگلستان

شورای صنایع دستی انگستان بر این باورست که

 • صنایع دستی نقشی قوی و پویا در زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی انگلیس ایفا می‌کند.
 • هرکس باید فرصت ساختن، دیدن، تهیه و یادگیری صنایع دستی را داشته باشد.
 • قدرت صنایع دستی با استفاده از تکنیک‌ها، ایده‌ها و متریال سنتی و معاصر برای ساختن آثار جدید و فوق العاده، نهفته است.
 • صنایع دستی نقشی قوی و پویا در زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی انگلیس ایفا می کند.
 • آینده صنایع دستی درپرورش استعداد نهفته است. کودکان و نوجوانان باید در مدرسه درباره صنایع دستی آموزش ببینند و در طی دوران تحصیل به آموزش حرفه‌ای آن دسترسی داشته باشند.
مهمترین صنایع دستی انگلستان: سفال و سرامیک، سازه‌های چوبی (مبلمان)، جواهرسازی،کفش سازی، کلاه دوزی، چرم، فلزکاری، شیشه گری، ساعت سازی، موزاییک، کاغذ دست‌ساز، چاپ دستی، نقره سازی، سبدبافی، صحافی، نساجی، اسباب بازی و عروسک سازی، چوب، حروف چینی 

کلاه دوزی انگلستان  British Millinery

کلاه دوزی از مهمترین صنایع دستی انگلیس است که 5 هزار سال قدمت دارد. عشق به کلاه‌های بریتانیایی قرن‌هاست که وجود داشته و شکی در آن نیست که انگلیس کشور کلاه‌هاست. از کلاه‌هایی که مشهورترین افراد انگلستان به سر داشتند می‌توان تاریخ کلاه دوزی را به تاریخ این کشور ربط داد. پوشیدن کلاه در انگلیس دارای ارزش نمادین بوده و با تشریفات و مراسم‌های خاص بر اساس طبقات اجتماعی عجین شده است.

Queen of England

در سال 1571 از پسران بالای 6 سال گرفته تا همه مردان، موظف به پوشیدن کلاه‌های پشمی در روزهای یکشنبه بودند. استفاده از کلاه‌های تخت با ارتفاع کم (Flat cap) که قدمت آنها به قرون وسطی می‌رسد، برای قشر کارگر اجباری بود. این نوع کلاه‌ها به نمادی برای شناسایی طبقه کارگر در قرن 19 و 20 میلادی تبدیل شدند. در همین زمان کلاه‌های بولر (Bowler hat) نیز برای قشر کارمند و کارگر محبوب شد و بعد از قرن بیستم این مدل، به‌عنوان کلاه رسمی برای کارمندان انتخاب گردید.

bowler hatدوران ادواردین (Edwardian (1901–1910 دوره طلایی کلاه سازی بود. در این دوره کلاه‌هایی با ظاهر شگفت‌انگیز تولید شد که ساختاری کاملا متفاوت داشتند. استفاده از گل و پرنده، تور و روبان، پر و میوه‌های مصنوعی برای تزیین کلاه‌ها از این دوره مرسوم گردید. موزه hat work در شهر منچستر موزه‌ای است که در سال 2000 افتتاح شد که محلی برای به نمایش گذاشتن کلاه‌های انگلیسی است. امروزه در مراسم‌های مهم مثل تاج گذاری ملکه، ازدواج‌های سلطنتی، سالگرد ازدواج و مراسم‌های رسمی در انگلستان از کلاه استفاده می‌شود.

edwardian hat

کمپانی parkinfabrics یکی از شرکت‌هایی است که علاوه بر تولید انواع کلاه، لوازم کلاه دوزی و دوره‌های آموزشی این هنر را داراست. در دنیای مدرن امروز کلاه‌ها با مدل‌های مختلف با انواع پارچه‌های کتانی یا ابریشمی ساخته می‌شود. در تزیین این کلاه‌ها از تورهایی با الیاف طبیعی و بافت‌های مختلف شامل، تورهای مرصع (نگین‌دار)، ساده، مروارید دار، منجوق دوزی شده، گل و بوته‌ای و چاپی، در کنار گل‌های ابریشمی، پر انواع پرندگان از قبیل قرقاول و طاووس همچنین تیغ جوجه‌تیغی استفاده می‌شود.

Millinery uk

نقره سازی انگلستان British Silversmiths

نقره انگلیس یک میراث سلطنتی و سنتی است. نقره سازی از صنایع دستی بسیار مهمی است که انگلیس در آن شهرت جهانی دارد. قرن نوزدهم برای هنر نقره سازی از دوره‌های مهم بود. در این دوره ظروف تولید شده نقره، نشان sterling mark داشت که به معنی عیار نقره و شدت خلوص آن با میزان 92.75 درصد نقره خالص به همراه 7.27 درصد مس بود. این نشان با علامت شیر در پشت ظروف نقره نقش می‌بست و لندن، بیرمنگهام و شفیلد از شهرهای مهم در تولید محصولات نقره دست‌ساز بودند. ظروف نقره قدیمی با ظرافت و نقش‌و‌نگار زیاد ساخته می‌شد. در نقوش آن‌ها اغلب انواع گل‌ها، گیاهان و حیواناتی نظیر شیر، اسب همچنین نقوش هندسی و ... به‌کار می‌رفت. 

silversmiting uk

مشهورترین هنرمندان در طراحی و ساخت محصولات دست‌ساز نقره (Silversmith)

 • (David Willaume I (London 1697-1728 
 • (Paul de Lamerie (London 1713-1751
 • (Charles Frederick Kandler (London 1727-1778
 • (Hester Bateman and family (London 1761-1840
 • (John Schofield (London 1776-1796
 • (Pierre Platel (London, entered 1699
 • (Christopher Dresser (1834-1904

christopher dresser

contemporary british silversmiths یک سایت جهت عرضه محصولات دست‌ساز نقره از هنرمندان معاصر انگلیس است. در این سایت، محصولات هر هنرمند با ساختاری مدرن عرضه می‌شود. امروزه آموزش نقره سازی در دو قالب تزیینی و کاربردی بوده و علاقه‌مندان به این هنر می‌توانند از طریق تحصیل در دانشگاه و شرکت در کارگاه‌های آموزشی این هنر اصیل را فرابگیرند. در نقره سازی مدرن ساختار ظروف ساده‌تر ساخته شده و اغلب ساختاری نامنظم دارند. هنرمندان نقره‌ ساز معاصر با ایده‌های جدید و نوآوری در طراحی، آثاری زیبا با رویکرد مفهومی و مدرن خلق می‌کنند.

contemporary british silversmiths

کفش سازی انگلستان British shoe making

تولید سنتی و دستی کفش در انگستان با کیفیت بسیار بالایی انجام می‌گیرد و در گذشته کفش سازی فرآیندی ساده و محلی داشت. هر روستا تنها سازنده‌های خودش را شامل شده و سفارشات از مشتریان گرفته می‌شد. این امر سبب ظهور سبک‌های کفش سازی در هر منطقه گردید. بعد از شروع جنگ‌های ناپلئون در 1803 تقاضا برای کفش به شدت افزایش یافت و در سال 1810، 250 هزار مرد در ارتش بریتانیا نیازمند چکمه بودند. این تقاضا باعث ایجاد برخی مکانیزاسیون و ورود ماشین‌آلات در ساخت کفش شد.  بعد از آن تا سال 1850 کارخانه‌ها مکانیزه تر شدند و ماهیت تولید دستی کفش کاهش یافت. در این زمان کفش‌ها که قبلا یکسان تولید می‌شدند بصورت پای چپ و راست تولید شدند که راحتی خیلی بیشتری را محیا می‌کرد. تولید انبوه، هزینه‌ها را کاهش داد و در سال 1900 کفش سازی به صنعتی مهم تبدیل شد. در سال 1960 واردات از ایتالیا، پرتغال و اسپانیا تولید کفش در انگلیس را کاهش داد. امروزه برخی از کارگاه‌های صنایع دستی با مشتری‌های خاص کفش‌های دست‌ساز خود را صادر می‌کنند. این کارگاه‌ها در فرایند تولید از تکنولوژی فقط برای طراحی کامپیوتری، اندازه‌گیری و برش الگو استفاده نموده و بقیه مراحل ساخت را با دست انجام می‌دهند. صادرات کفش در انگلستان از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و این کشور در تولید کفش، رتبه جهانی دارد. کمپانی Trickers در سال 1829 توسط Joseph Tricker در زمینه تولید کفش دست‌ساز تاسیس شد. این کمپانی امروزه یکی از تولید کنندگان مهم کفش در انگلیس بوده که کفش‌های چرمی بسیار با کیفیتی تولید می‌کند.

 Shoemaking uk

سازه‌های چوبی (مبلمان) انگلستان British Furniture

در انگلستان، طراحی و ساخت مبلمان قدمتی دیرینه داشته و در دوره‌های تاریخی مختلف با سبک خاص و متفاوت تولید شده است.

مشهورترین دوره‌های طراحی مبلمان در انگلستان 

 • (Elizabethan (1520–1620 دوره ملکه الیزابت
 • (Jacobean (1603–1625 دوره جاکوبین
 • (Carolean/Restoration (1660–1685 دوره کارولین
 • (William and Mary (1690–1730 دوره ویلیام و مری
 • (Queen Anne (1702–1760 دوره ملکه آن
 • (Georgian (1714–1830 دوره جورجین
 • (Rococo (1730–1770 دروه روکوکو
 • (Gothic Revival (1740–1900 دوره گوتیک
 • (Neo-Classical (1750–1830 دوره نئو کلاسیک
 • (Regency (1762–1830 دوره نایب السطنه
 • (Victorian (1830–1900 دوره ویکتوریا
 • (Arts & Crafts (1880–1910 دوره هنر و صنایع دستی
 • (Art Nouveau (1880–1910 دوره آرت نوو
 • (Edwardian (1901–1910 دوره ادوارد
 • (Art Deco (1920–1940 دوره آرت دکو

furniture ukدر هریک از این دوره‌ها تولید مبلمان با ساختاری متفاوت و با چوب‌های خاص آن دوره تولید می‌شد. در دوره الیزابت تزیینات مبلمان‌ها بسیار زیاد بود و بیشتر از چوب بلوط و گردو استفاده می‌شد. در دوره جورجین، حکاکی و طلاکاری بر روی مبلمان مرسوم بود و چوب گردو در کنار پارچه‌های مخمل گلدار ساختاری متفاوت به مبلمان این دوره بخشید. در دوره ملکه آن، بدنه چوبی مبلمان که بیشتر از چوب آلبالو و گردو ساخته می‌شد؛ نازک، بدون زاویه‌های تیز با طرحی مینیمال بود. طراحی در دوره آرت دکو تحت تاثیر طرح‌های چینی، ایرانی و سبک شرقی قرار گرفت و در این دوره مبل‌هایی بسیار مجلل با تزییناتی عجیب تولید گردید. دوره ویکتوریا نیز از دوره‌های مهم در عرصه هنر انگلستان است که دو هنرمند مطرح Christopher Dresser و William morris در این دوره آثار بسیار زیبا و مشهوری را طراحی نمودند. مبل‌ها در این دوره سنگین بوده و از چوب گردو، رز و چوب ماهون ساخته می‌شد. در دنیای مدرن امروز هنوز برخی از سبک‌های قدیمی در تولید مبلمان پر طرفدار بوده و با طرح‌های مدرن به صورت تلفیقی ساخته می‌شود.

جواهر سازی انگستان British Jewellery

در انگلیس جواهرات سمبلیک و معنی دارند و هنر جواهرسازی در تاریخ این کشور ریشه دارد. در برخی از دوره‌های تاریخی کشور انگلستان تحولی در ساخت و طراحی جواهرات به‌وجود آمد.

دوره های جواهر سازی در انگلیس

 • Middle Ages قرون وسطی
 • (The Renaissance (1300-1600 رنسانس
 • (Georgian (1714-1830 جورجین
 • (Victorian (1837-1901 ویکتوریا
 • (Art Nouveau (1880-1910 آرت نوو
 • (Edwardian and Belle Époque (1901-1915 ادواردین
 • (Art Deco (1920-1939 آرت دکو
 • (Retro (1939-1950 رترو
 • contemporary jewellery معاصر

jewellery ukدر قرون وسطی جواهرات با سبک‌های مختلف تولید می‌شدند و ریشه در جامعه و باورهای مذهبی داشتند. در این دوره جواهراتی با عنوان Brooches برای تزیین روی لباس‌ها تولید می‌شد. در اواخر دوره قرون وسطی جواهراتی با تکنیک ملیله با ظرافت زیاد همزمان با پیشرفت‌های روز افزون تکنیک فلزکاری رونق گرفت. در دوره رنسانس، جواهراتی بسیار پر زرق و برق و رنگارنگ تولید شدند که در آنها از سنگ‌های قیمتی و مروارید استفاده می‌شد. از ویژگی‌های دوره رنسانس میناکاری بر روی طلا بود. در ابتدای قرن نوزدهم جواهرات با الهام از طرح‌های قرون وسطی و رنسانس تولید شدند و در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، استفاده از انواع گل‌ها و گیاهان با ترکیب بندی پیچیده در کنار سنگ‌های قیمتی، رواج یافت.

contemporary jewellery ukThe Jewellery Editor یک سایت آنلاین اینترنتی است که در سال 2010 در مرکز لندن تاسیس شد. این سایت علاوه بر فروش آنلاین آثار هنرمندان و برندهای معتبر، با وجود سر دبیران، رزونامه نگاران و متخصصان در حوزه جواهرات همه اطلاعات و مقالات در این زمینه را پوشش می‌دهد. جدیدترین جواهرات و زیورآلات با سنگ‌های قیمتی را در این فروشگاه آنلاین می‌توان دید. کمپانی Goldsmiths نیز علاوه بر محصولات نقره دکوراتیو در دو قالب آنتیک و مدرن، زیورآلات نقره را نیز عرضه می‌کند.

تحصیل در رشته طراحی جواهر در انگلستان

امروزه علاقه‌مندان می‌توانند در برخی از دانشگا‌ها و موسسات آموزشی هنر جواهرسازی را فرابگیرند. دانشگاه‌ Sheffield Hallam University رشته Jewllery and Metalwork، دانشگاه Central Saint Martins  رشته Jewllery Design و دانشگاه University of Dundee رشته Jewllery and Metal Design را در مقطع BA(لیسانس) دارا هستند.

سفال و سرامیک انگلستان British Pottery&Ceramics

سفال در بریتانیا قدمتی 5 هزار ساله داشته و به دوران نوسنگی باز‌می‌گردد. تا اواخر قرن شانزدهم گِل رس قرمز در تولید سفال به‌کار می‌رفت. از سال 1660 تکنیک تولید در این رشته شروع به تغییر کرد و با تاثیر از هنرمندان آلمان و هلند سفال‌هایی با تکنیک Delftware تولید شد که نوعی سفال با نقوش آبی بر روی لعاب سفید است. لعاب این نوع ظروف Tin-glazing نامیده می‌شود. این تکنیک از قرن شانزدهم در انگلستان شناخته شد و تا اواخر قرن هجدهم ادامه یافت. در قرن نوزدهم، هنرمندان با استفاده از نقش‌مایه‌های رنگی، جزییات بسیار، رنگ‌های درخشان و با الهام از نقوش سفال ترکیه و شیشه‌گری و هنر ایرانی (زرین فام)، سفال‌هایی بر اساس اصول هندسی، طراحی و تولید نمودند. از سفالگران مشهور قرن نوزدهم می‌توان از ویلیام دمورگن William De Morgan و کریستوفر درسر Christopher Dresser نام برد. امروزه هنرمندان سفالگر انگلیس در ساخت، از تکنیک‌های Smoke fired ،Earthenware، فرم دهی با دست، فرم دهی با چرخ سفالگری، ساگار Saggar، راکو Raku ware، مجسمه Sculptural و... استفاده می‌نمایند.

british potterystudiopottery در کشور انگلستان علاوه بر معرفی هنرمندان و گالری‌های تولید سفال و سرامیک، فروش محصولات و جدیدترین اخبار مربوط به برگزاری نمایشگاه و ورکشاپ‌های مربوطه را در اختیار همگان قرار می‌دهد. Northern Potters Association نیز با هدف تشویق و حمایت از هنرمندان سفالگر شمال انگلیس تاسیس شده که هم اکنون 600 عضو دارد. این مجموعه با برگزاری ورکشاپ، دوره‌های آموزشی و معرفی هنرمندان از هنر سفالگری حمایت می‌کند. امروزه هنرمندان معاصر سفال و سرامیک انگلیس در گالری‌های خود آثار بسیار زیبا و منحصر به فردی را تولید می‌نمایند. 

british ceramics

تحصیل در رشته سفال و سرامیک در انگلستان

سفال و سرامیک از رشته‌های هنری در دانشگاه‌های انگلیس است. دانشجویان علاقه‌مند می‌توانند در مقطع کارشناسی در این رشته‌ تحصیل نمایند. دانشگاه University of Sunderland رشته Ceramic& Glass، دانشگاه Central Saint Martins  رشته Ceramic Design  و دانشگاه Cardiff University  رشته Glass&Ceramic، را در مقطع BA (لیسانس) برای علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته دارا هستند. citylit نیز یک انیسیتو آموزش صنایع دستی معاصر در انگلیس است که دوره‌های آموزشی Contemporary crafts در رشته‌های خوشنویسی، سبد بافی، جواهرات، صحافی، سفال و سرامیک و موزاییک دارد. 

در کشور انگلستان حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی با برگزاری نمایشگاه‌های دولتی، فروشگاه‌های آنلاین و مراکزی جهت عرضه آثار هنرمندان صورت می‌گیرد. در شهر لندن، بازار کاونت گاردن Covent Garden یکی از مراکز مهم عرضه انواع صنایع دستی و سوغات انگلیس است.
مقالات صنایع دستی ملل منحصراً متعلق به کتاب الکترونیکی مجله چونک بوده و استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلامانع است.


خبر نامه


شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.