5 نکته کلیدی برای چیدمان شب یلدا

5 نکته کلیدی برای چیدمان شب یلدا

در این مقاله 5 نکته کلیدی که شما بتوانید سفره یلدا خود را با توجه به شاخصه‌های مهم در ترکیب‌بندی متفاوت‌تر از هر سال بچینید، معرفی می‌گردد.


چیدمان در مهمانی‌ها و جشن‌ها از مهم‌ترین بخش‌‌هاست؛ این‌که در ترکیب‌بندی برای چیدمان، از چه فرم‌ها، چه ابعاد و چه رنگ‌هایی از ظروف در کنار هم استفاده کنیم.

1) چیدمان با توجه به فرم ظروف

یکنواخت بودن فرم ظروف در ترکیب‌بندی، ساختار زیبایی ایجاد نمی‌کند و بهتر است ظروفی انتخاب کنیم که از نظر شکل و ساختار باهم تضاد(کنتراست) داشته باشند.
فرم‌ها دارای ارزش‌های حسی، معنادار و نظام زیبایی شناختیِ منحصر به خود می‌باشند و زمانی که با رنگ همراه می‌شوند، ارزش‌های زیبایی شناختی آن‌ها بیشتر شده و از لحاظ بصری نیروی بیشتری ارائه می‌دهند. تطابق رنگ و فرم یکی از مباحث با ارزش هنرهای بصری به شمار‌ می‌آید که در ادامه به آن بیشتر می‌پردازیم.
فرم مربع، شکلی زیبا، سنگین و استوار است که حس کشش، امتداد و حرکت را القا می‌کند و با رنگ قرمز بر مفهوم ماده منطبق است. رنگ قرمز برای فرم مربع بهترین و هماهنگ‌ترین رنگ به شمار می‌آید. این فرم را در سینی‌های برند نگارین هنر آسمان ببینید.
فرم مثلث، سمبل تفکر است و با رنگ زرد هماهنگی دارد. مانند شمع‌های برند جیران.
فرم دایره سمبل روح است با حرکت ابدی که حس آرامش را ارائه می‌دهد و با رنگ آبی هماهنگی دارد. فرم بیضی با رنگهای آبی یا بنفش، و ذوزنقه با نارنجی هماهنگی بیشتری دارد که این فرم‌ها را با این رنگ‌های جذاب در ظروف آپریگون می‌توانید ببینید.
نکته مهم: استفاده از ظرف‌هایی با شکل دایره در کنار ظروفی با شکل مربع و یا مثلث کنتراست زیبایی برای چیدمان ایجاد کرده و ابعاد آن بستگی به خوراکی‌هایی دارد که درون ظرف ریخته می‌شود.

2) چیدمان با توجه به اندازه ظروف

استفاده از ظروف با اندازه یکسان در ترکیب‌بندی، ساختار زیبایی نداشته و بهتر است ظروفی انتخاب کنیم که از نظر اندازه و ارتفاع باهم تضاد(کنتراست) داشته باشند.
کنتراست اندازه در چیدمان ظروف عبارتست از استفاده از ظروفی با ابعاد بزرگتر در کنار ظروفی با ابعاد کوچکتر. مثال: استفاده از چند پیاله در کنار کاسه با سایز بزرگ از برند آپریگون یا چند پیاله‌ در کنار بشقاب سفالی از برند جیران.
کنتراست در سطح و ارتفاع، در بحث ترکیب‌بندی ظروف و زیبایی چیدمان نیز دارای اهمیت است و همیشه اختلاف سطح در ظروف چیدمان ما را زیباتر می‌کند. برای مثال استفاده از ظروف پایه دار در کنار ظروف ساده. ظروف پایه‌دار و ساده را میتوانید از  برند فیروزه‌کوبی آقاجانی انتخاب نمایید.

3) چیدمان با توجه به استفاده از ظروفی با رنگ‌های مشابه و هماهنگ

ترکیبِ رنگی در چیدمان عبارتست از؛ قرار دادن دو یا چند رنگ در کنار هم به نحوی که حالت و مفهومی معین را مشخص و بیان کنند. استفاده از تشابه رنگی به گونه‌ایست که تونالیته‌های روشن و تیره از یک رنگ، در انتخاب ظروف و لوازم در نظر گرفته شوند که در این انتخاب، سلیقه افراد و روانشناسی رنگ‌ها نیز اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.
هارمونی و تعادل طیفی در استفاده از یک رنگ در تونالیته‌های مختلف، با ایجاد طول موج‌های تقریبا یکسان در چشم، توجه بیشتری را از سوی مخاطب جلب می‌کند.
پیشنهاد جذاب ما به شما استفاده از رنگ آبی در تونالیته‌های مختلف با انتحاب ظروف آپریگون است.

4) چیدمان با توجه به استفاده از ظروف با تضاد رنگی

تضاد رنگی به معنای‌ استفاده از رنگ‌ روشن و تیره، رنگ سرد و گرم، رنگ‌های مکمل و رنگهای اصلی در کنار یکدیگر است.
رنگهای تیره در کنار رنگهای روشن بیشترین تضاد را ایجاد می‌کنند اما استفاده از رنگهای مکمل در کنار هم چیدمان شما را زیباتر و هنرمندانه‌تر خواهد کرد. رنگ‌های مکمل را در ظروف سفالی برند آپریگون ببینید.
رنگ‌های گرم، همه رنگ‌مایه هایی را که حاوی رنگ قرمز هستند شامل می‌شود که رنگ‌هایی تسلی‌بخش و مطلوبند، اما مبنا و اساس رنگ‌های سرد، رنگ آبی است که در ترکیب با زرد، رنگ‌هایی با طیف فیروزه‌ای و سبز‌آبی را تولید می‌کند و این‌گونه رنگ‌ها احساس طراوت و تازگی را در فرد القا کرده و در نهایت موجب آرامش می‌شوند.
رنگ‌های اصلی عبارتند از رنگ‌مایه‌های خالصِ قرمز، زرد و آبی که ترکیب آن‌ها با ظروف را می‌توانید در ظروف سفالی برند آپریگون ببینید.
در انتحاب ظروفی شامل رنگ‌های مکمل نیز می‌توان از ظروف سفالی برند جیران و ظروف فیروزه‌کوبی برند آقاجانی که رنگ‌های مسی و فیروزه‌ای استفاده شده در آن‌ها مکمل هستند، بهره گرفت.

5) نورپردازی در چیدمان

نور از ضروریات یک چیدمان خوب است. برای نورپردازی مناسب، بهتر است بر روی سفره یا میز را از شمع یا ریسه یا چراغ‌های پایه دار و آباژور استفاده نمود که به چیدمان جلوه و ظاهری خاص داده و بسیار جذاب هستند. مانند آباژور برسام و شمع های جیران

چیدمان یلدای خود را با ظروف پیشنهادی ما زیباتر کنید و ایده‌های خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.