رادیو چونک ۷

رادیو چونک ۷

1397/04/21

امروز قرار است ابتدا از روستای بی‌زمان با شما صحبت کنیم. سپس از «موج بافی» و هنر «عودسازی» برایتان بگوییم و در آخر شما را به کردستان ببریم.  


سلام روز خوش

قسمت هفتم رادیو چونک را می‎شنوید.

امروز قرار است ابتدا از روستای بی‌زمان با شما صحبت کنیم. سپس از «موج بافی» و هنر «عودسازی» برایتان بگوییم و در آخر شما را به کردستان ببریم.  

روستای بی زمان

روستای ایستا در طالقان یکی از روستاهای عجیب ایران است که در آن زمان ایستاده است. در این روستا هیچگونه امکانات دنیا جدید را نمی‌بینید. مردم این روستا بدون آب لوله‌کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین‌آلات و وسایل ارتباطی زندگی می‌کنند. ساعت مچی و دیواری در خانه این مردم و بین آنها دیده نمی‌شود. خانه‌های آنان بدون سیمان و آهن ساخته شده است. جالب است بدانید که مردمان این روستا در مقابل امکانات جدید و تکنولوژی جبهه می‌گیرند و به هیچ وجه حاضر نیستند چیز جدیدی را بپذیرند.

روستای ایستا

موج بافی؛ صنایع دستی کرمانشاه

موج‌بافی یا رختخواب پیچ نوعی پارچه پشمی و از صنایع‌دستی زیبای کرمانشاه است. از این صنایع‌دستی برای تهیه روانداز، سجاده، رختخواب پیچ،‌ روکرسی و پرده استفاده می‌شود. اصولا طرح بافته‌های موج‌بافی، چهارخانه، سیاه و سفید، تخت قرمز، شطرنجی و کشکولی است. امروز دیگر موج‌بافی رونق گذشته را ندارد و تنها به صورت سفارشی بافته می‌شود. یادمان باشد که خرید این دست بافته‌ها به‌عنوان سوغات می‌تواند باعث رونق دوباره این هنرها و همچنین رونق اقتصادی و جذب بیشتر گردشگر در کشور شود.

موج بافی

عودسازی؛ هنر بومی قشم

ساز عود، یکی از خوش صداترین و تاریخی‌ترین سازهای ایرانی است که نوایی محزون و گوش‌نواز دارد. هنر عودسازی سال‌هاست که در جزیره قشم رواج دارد و در واقع می‌شود آن را از اصیل‌ترین هنرهای بومی قشم دانست. امروزه هنر عودسازی به یک صنعت تبدیل شده است و کارگاه‌های حرفه‌ای فراوانی در جزیره قشم به ساخت مشغولند.  

عودسازی

سفر به کردستان

برای فرار از گرمای هوا از اواسط اردیبهشت تا اواسط مهر، می‌توانید به شهر زیبا و خنک کردستان سفر کنید. کردستان شهری با تاریخی طولانی و طبیعتی زیبا و منحصر به فرد است که می‌تواند هر سلیقه‌ای را از خود راضی نگه دارد. اگر علاقه‌مند به نقاط تاریخی هستید، توصیه می‌کنیم که در سفرتان به کردستان به سنندج بروید و از عمارت تاریخی آصف، عمارت مشیر دیوان و حمام خان دیدن کنید. کوه آبیدر نیز از دیگر جاذبه های طبیعی سنندج است که به دلیل سینمای روبازی که برای مردم فراهم کرده است به یکی از جاذبه های تفریحی و گردشگری شهر تبدیل شده است. اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستید پیشنهاد می‌کنیم که در سفر تابستانی‌تان به کردستان سری به شهر به مریوان بزنید و حتما از دریاچه زریوار، دشت بیلو و منطقه تفریحی قمچیان دیدن کنید.

کردستان

هفته‎های بعد هم با شما هستیم.

رادیو چونک را بشنوید.

 شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.