رادیو چونک 8

رادیو چونک 8

1397/04/28

امروز می‌خواهیم از استفاده پشتی سنتی ایرانی در دکوراسیون خانه‌های امروزی،‌ سفر به گردنه حیران، هنر «پلاس بافی» و استفاده بهینه از فضای خانه‌ برایتان بگوییم. 


سلام روز خوش

قسمت هشتم رادیو چونک را می‎شنوید.

امروز قرار است ابتدا از استفاده پشتی سنتی ایرانی در دکوراسیون مدرن خانه‌های امروزی با شما صحبت کنیم. سپس از سفر به گردنه حیران و هنر «پلاس بافی» برایتان بگوییم و بعد پیشنهادی برای استفاده بهینه از فضای خانه‌تان به شما بدهیم.   

استفاده از پشتی سنتی ایرانی در دکوراسیون مدرن خانه های امروزی

ایرانی‌ها در قدیم از مبلمان‌هایی که ما امروزه استفاده می‌کنیم، استفاده نمی‌کردند. آنها روی زمین می‌نشستند و با پشتی‌های تزئین شده با پارچه‌های مختلف، فضای اتاق پذیرایی‌شان را تزئین می‌کردند. برخی از این پشتی‌ها با پارچه‌های ترمه و برخی دیگر با روکش‌های گلیم، پای دیوارهای خانه ایرانیان، پذیرای مهمانان بودند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به سلیقه خودتان طرح، رنگ و پارچه را انتخاب کرده و گوشه کوچکی از فضای اتاق پذیرایی خانه امروزی و مدرن خود را به چیدن پشتی و بالشت‌ها اختصاص دهید تا کمی از حس و حال قدیم ایران را  به خانه‌تان بیاورید.

پلاس بافی چیست؟

پلاس نوعی زیرانداز است که مانند گلیم و قالی برای بافت آن، ابتدا چله‌کشی انجام می‌شود. در مرحله بعد بافت این صنایع‌دستی زیبا،‌ الیاف رنگی پشم تابیده را به شکل خطوط افقی از تار رد می‌کنند و شانه می‌زنند. معمولا زمینه پلاس از خطوط افقی و رنگارنگ تشکیل می‌شود. اگر بخواهیم شفاف‌تر بگوییم، پلاس نوعی گلیم پشمی است که از قدیم از آن به‌عنوان زیر انداز برای حفاظت از سرما،‌ گرما و رطوبت زمین استفاده می‌شده و به همین خاطر برای فرش کردن کف چادر عشایر مناسب بوده است. در استان سیستان و بلوچستان، پلاس را بیشتر به‌عنوان سجاده نماز و سفره پیش پای عروس استفاده می‌کنند.

سفر به گردنه حیران

اگر در فصل تابستان هوس هیجان پرواز بر فراز طبیعت را کردید، پیشنهاد می‌کنیم که سوار تله‌کابین حیران شوید و تا می‌توانید زیبایی‌های دره حیران و کوهستان زیبایش را تماشا کنید و لذت ببرید. این تله‌کابین در میانه شهرهای آستارا و اردبیل جای گرفته است که از هرکدام این شهرها حدود ۳۵ کیلومتر فاصله دارد. طول خط تله‌کابین حیران نزدیک به ۱.۶ کیلومتر است و وقتی سوار آن می‌شوید، بسته به اینکه با چه سرعتی تله‌کابین حرکت کند، بین ۱۱ تا ۲۰ دقیقه در این راه زیبا و رویایی خواهید بود تا به ایستگاه آخر برسید.

استفاده بهینه از فضا

اگر خانه‌ای با فضای کوچک دارید توصیه می‌کنیم که برای استفاده مطلوب و بهینه از فضای خانه‌تان از وسایل چندکاره در تزئین خانه کمک بگیرید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید وسایلی نظیر میز تلویزیون و کتابخانه در سالن پذیرایی خود داشته باشید، حتما انواع چندکاره آن را انتخاب کنید که با یک تیر دو نشان زده باشید. در حال حاضر میزهای تلویزیونی در بازار موجود است که دارای قفسه‌هایی برای قرار دادن وسایل است. با خریدن این نوع میز تلویزیون دیگر نیازی به بوفه، کتابخانه یا کمدهای کشویی نخواهید داشت.

هفته‎های بعد هم با شما هستیم.

رادیو چونک را بشنوید.شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.