10 ایده چشم نواز در تزیین با بشقاب‌های دیواری

10 ایده چشم نواز در تزیین با بشقاب‌های دیواری

یکی از مهم‌ترین عناصر موجود در طراحی و دکوراسیون داخلی، دیوارها هستند که به ظاهر فضای داخلی منزل شما شخصیت بخشیده و تزیین آن‌ها به عنوان بخشی از دکوراسیون، محیط را خاص و جذاب می‌نماید. در این مقاله با 10 ایده چشم نواز در تزیین دیوار با انواع بشقاب‌های دیواری آشنا شوید.


امروزه استفاده از بشقاب‌های دیواری یکی از پرطرفدارترین تزییناتی است که به دکوراسیون و محیط، رنگ و زیبایی می‌بخشد. همیشه انتخاب بشقاب‌هایی با نقش‌های زیبا و متنوع، حیرت برانگیز و خیره‌کننده بوده و یکی از عناصر دکوراتیو جذاب است. حضور این بشقاب‌ها بر روی دیوار، همچون تابلوهای نقاشی مدرن، ترکیب‌بندی خاص و منحصر به فردی ایجاد کرده و فضا را زیباتر می‌کند.

دکور با بشقاب دیواری

رنگ، نقش و ساختار بشقاب‌های دیواری از اهمیت به‌سزایی برخوردار است زیرا می‌تواند سبک و استایل چیدمان شما را تحت تاثیر قرار دهد. نصب این بشقاب‌ها می‌تواند سبکی زیبا و جالب به‌وجود آورد. تنوع این نوع بشقاب‌های دیواری آنقدر زیاد است که در هر فضا و دکوراسیونی می‌توان آنها را روی دیوار چید. از ورودی منزل گرفته تا اتاق کودک، پذیرایی، اتاق خواب و آشپزخانه که همه این فضاها را می‌توان با یک چیدمان تبدیل به یک گالری زیبا نمود.

دکور با بشقاب دیواری
بشقاب‌های دیواری در دکوراسیون

دکور کردن دیوارها با استفاده از بشقاب، راه جذابی برای اضافه کردن رنگ به فضاست؛ اما چگونه می‌توان رنگ‌های درست و مناسب را انتخاب نمود؟ گلچینِ درست از رنگ‌هایی که در مجاورت با یکدیگر قرار می‌گیرند، به خلق فضای هنری و منحصربه‌فرد کمک نموده و هارمونی یا تضاد رنگی که ایجاد می‌شود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

دکور با بشقاب دیواری
ایده‌هایی ناب و خلاقانه برای تزیین با بشقاب‌های دیواری

1- بشقاب‌های سرامیکی با زمینه روشن می‌تواند برای دکوراسیون مدرن شما مناسب باشد. در این نوع چیدمان بهتر است رنگ دیوار تیره باشد و با رنگ روشن بشقاب‌ها کنتراست زیبایی را ایجاد نماید. استفاده از بشقاب‌هایی از یک رنگ در کنار هم، حس خوب و مدرنیته را القا می‌کند.

دکور با بشقاب دیواری

2- بشقاب‌هایی با طرح‌های قدیمی مانند گل و مرغی، شاه عباسی یا گل سرخی سبکی سنتی به محیط می‌بخشد. در کنار این بشقاب‌های پر نقش و نگار بهتر است از چند بشقاب رنگی ساده نیز استفاده کنید. بشقاب‌ها با نقوش سنتی برای دیوارهای بزرگ مانند دیوار غذاخوری، مناسب‌ بوده و آن را زیباتر می‌کند.

دکور با بشقاب دیواری

3- ترکیبی از رنگ‌های مکمل در چیدمان بشقاب‌ها جلوه زیباتری به فضا بخشیده و کنتراست رنگی ایجاد شده با دیوار یا مبلمان، چیدمانی خاص و منحصر به فرد را به همراه دارد. وقتی دو رنگ مکمل در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، تاثیرگذاری آنها بر‌روی هم به‌گونه‌ای است که یکدیگر را از نظر درخشش و قدرت فام، به شدیدترین مرتبه ارتقا می‌دهند.

دکور با بشقاب دیواری

4- یکی از نکات مهمی که در تزیین با بشقاب‌های دیواری وجود دارد این است که از آن‌ها برای فضاهای خیلی کوچک نیز می‌توانید استفاده کنید. دیوارهای باریک بین اتاق‌ها و گوشه‌ها مکان‌های مناسبی برای ایجاد دکوری جذاب با این بشقاب‌ها است.

دکور با بشقاب دیواری

5- بشقاب‌های دیواری را می‌توان بالای پیانو، شومینه، کنسول یا میز نصب کرد و با رنگ‌های متنوع روح تازه‌ای به این فضاها بخشید. رنگ تیره زمینه برای این بخش از فضای منزل به جلوه بیشتر بشقاب‌ها و زیبایی دکوراسیون کمک می‌کند.

دکور با بشقاب دیواری

6- جنس بشقاب‌های دیواری می‌تواند سفالی، سرامیکی و یا مسی باشد. البته بشقاب‌های سفالی امروزه با طرح‌های جذاب و مدرن طرفداران بسیاری دارد. استفاده از بشقاب‌های میناکاری شده در قابی ساده نیز، برای دوچندان کردن زیبایی، یکی از ایده‌های جذاب است.

دکور با بشقاب دیواری

7- بشقاب‌های ساده و سفید، را می‌توان نقاشی کرد یا بر‌چسب‌هایی با طرح و نقش خاص، روی آن‌ها منتقل نمود. این نقاشی‌ها و یا برچسب‌های آماده را می‌توان با کوسن یا پرده ست کرد و طرح و نقشی با هارمونی یکسان را انتخاب نمود.

دکور کردن با بشقاب دیواری

8- از بشقاب‌هایی در اندازه‌های مختلف استفاده کنید. قرار دادن بشقاب‌هایی با اندازه کوچک در کنار بشقاب‌هایی با اندازه بزرگ، کنتراست ایجاد کرده و چیدمان شما را زیباتر می‌کند.

دکور بشقاب دیواری

9- بشقابی هم‌رنگ با یکی از رنگ‌های استفاده شده در دکوراسیون به چرخه رنگی در فضا کمک کرده و تاکیدی برای رنگ‌های موجود در دکوراسیون محسوب می‌گردد.

دکور با بشقاب دیواری

10- مهم‌ترین نکته در چیدمان بشقاب‌های دیواری استفاده از چند کنتراست همزمان است. استفاده از بشقاب‌های بزرگ در کنار بشقاب‌های کوچک با رنگهای مکمل یا متضاد، زیبایی بیشتری به فضای دیوار می‌بخشد.

چیدمان و ترکیب بندی بشقاب‌ها

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای شروع، ترکیب‌بندی و قرار دادن بشقاب‌ها در کنار هم است. اگر طرح‌های سنتی را دوست دارید از چیدمانی متقارن استفاده کنید و چنانچه طرح‌های مدرن مورد علاقه شماست، آنها را به صورت نامتقارن بچینید.

نکاتی که قبل از نصب بشقاب‌های دیواری باید رعایت کنید.

روش اول: اگر تعداد زیادی بشقاب را برای نصب در نظر گرفتید بهتر است ابتدا آن‌ها روی یک سطح مسطح بچینید و آنقدر جابه‌جا کنید تا چیدمان مورد علاقه خود را پیدا نمایید و سپس آن را روی دیوار پیاده کنید.

روش دوم: الگوی کاغذی هر بشقاب را بکشید و با چسب کاغذی روی دیوار بچسبانید و به چیدمان نهایی برسید.

بهتر است حداقل فاصله بین بشقاب‌ها، حدود 15 سانتی متر از یکدیگر و حداقل 20 سانتی‌متر از سقف فاصله‌ داشته باشد.

نصب بشقاب دیواری

برای آویختن بشقاب باید به دنبال قلاب‌هایی باشید که تحمل وزن بالا را داشته باشند و تنها به یک یا دو نقطه متصل نباشد. بهترین و مطمئن‌ترین راه آن است که از قلاب‌هایی استفاده کنید که چهار طرف بشقاب را تحت پوشش قرار دهند. همچنین، می‌توانید از قلاب های مخصوص نصب قاب عکس روی دیوار استفاده کنید.

یکی دیگر از ایده‌ها برای نصب بشقاب‌ها روی دیوار، استفاده از برچسب است، چسب‌هایی که پشت بشقاب چسبانده شده و به‌وسیلۀ آن بشقاب به‌دیوار نصب می‌شود. این چسب‌ها به بشقاب‌های شما این امکان را می‌دهد که صاف و بدون انحنا به دیوار چسبانده شوند، بدون آنکه قابل رویت باشند. اشکال این چسب‌ها این است که اگر روزی بخواهید از بشقاب‌هایتان استفاده کنید به راحتی قابل جدا شدن از بشقاب را ندارند و اگر قصد استفاده برای سرو غذا در مهمانی‌ها را دارید این چسب‌ها این امکان را به شما نمی‌دهند. همچنین، طبق تجربه‌هایی که دیگران داشتند این چسب‌ها بعد از چند بار کنده شدن، سبب افتادن بشقاب از دیوار شده چون چسبندگی خود را از دست می‌دهند.

اگر تعدادی از ظرف‌های سرویس چینی شما ترک خورده و قابل استفاده نیست، آنها را دور نریزید. سطح خالی دیوار بهترین فضا برای نگهداری آنهاست. بشقاب‌های تزئینی که کادو گرفته‌اید یا به‌عنوان سوغات از سفری با خود آورده‌اید یا به شما ارث رسیده نیز انتخاب مناسبی برای نصب بر روی دیوار است.

امروزه برندهای معتبری همچون سرامیک هفت رنگ، هانه و آترین اصفهان توانایی تولید آثاری خاص و منحصر به فرد را داشته و از برندهایی هستند که سابقه درخشانی در تولید بشقاب‌های دیواری باکیفیت بالا را دارند. انواع بشقاب‌های دیواری را در فروشگاه چونک ببینید.شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.