رادیو چونک ۹

رادیو چونک ۹

1397/05/04

امروز از روستای دوقلوها، گیوه کرمانشاه،‌ دکوراسیون اتاق نشیمن و یکی از صنایع‌دستی محلی شهرکرد برایتان می‌گوییم. 


سلام روز خوش

قسمت نهم رادیو چونک را می‎شنوید.

امروز قرار است ابتدا از روستای دوقلوها در شهر ابرکوه با شما صحبت کنیم. سپس از گیوه کرمانشاه و دکوراسیون اتاق نشیمن برایتان بگوییم و در آخر شما را با یکی از صنایع‌دستی محلی شهرکرد آشنا کنیم.  

  

روستای دوقلوها

اگر برای اولین بار وارد روستای شهرآباد ابرکوه در استان یزد شوید از تعداد دوقلوهای آن متعجب خواهید شد. روستای شهرآباد حدود ۲۴۰ نفر جمعیت دارد که از این تعداد نزدیک به ۴۰ نفر از آنها دوقلو هستند. این دوقلوها همسانند و آنقدر به هم شبیهند که بیشتر مواقع آنها را با هم اشتباه می‌گیرند. در بیشتر مواقع اگر این دوقلوها به تنهایی دیده شوند، با قل دیگرشان اشتباه گرفته می‌شوند و این موضوع باعث رقم خوردن ماجراهای جالبی شده است. شاید یکی از دلایل افزایش دوقلوزایی در این روستا ازدواج‌های فامیلی است زیرا نزدیک به ۵۰ درصد این ازدواج‌ها بدین صورت انجام می‌شوند.

روستای دوقلوها

گیوه کرمانشاه اولین کفش ایرانیان

پوشیدن پاپوش مناسب برای حفظ سلامت روح و جسم و به منظور عبور از سرزمین‌هایی با آب و هوای متنوع، برای ایرانیان باستان نیز اهمیت و ارزش بالایی داشته است. به همین منظور آنها اقدام به طراحی، ساخت و بافت گیوه که بسیار راحت و مقاوم است کردند. گیوه نوعی پاپوش است که از نظر طبی ارزش بسیاری دارد چرا که در عین سبکی، نرمی و انعطاف پذیری، باعث آرامش اعصاب و تعادل بدن هنگام پیاده‌روی می‌شود. اولین کسانی که در ایران گیوه به پا کردند، کمانداران ماد در غرب کشور بودند. آنها با استفاده از پوست مقاوم و سبک گاو، به همراه پنبه و نخ، گیوه می‌بافتند، تا بتوانند در فصل بهار، تابستان و پاییز به خوبی از مناطق صعب‌العبور بگذرند. می‌توانیم منطقه اورامانات در کردستان و پاوه در کرمانشاه را خاستگاه اولیه و تولید کننده گیوه بدانیم. کارگاه‌های بافت گیوه در کرمانشاه از جمله جاذبه‌های گردشگری این شهر به شمار می‌روند.

گیوه کرمانشاه

دکوراسیون اتاق نشیمن

اتاق نشیمن نقش مهمی در خانه دارد، برای اینکه هم فضایی برای استراحت و همینطور مکانی برای سرگرمی افراد خانواده است. پس نقش این اتاق در راحتی و داشتن حس خوب افراد خانواده بسیار برجسته است. طراحی اتاق نشیمن باید به گونه‌ای باشد که کسالت و خستگی فعالیت‌های روزانه را از بین برده و فضای شادی را برای سرگرمی و آرامش بدون بی‌نظمی و به هم ریختگی ایجاد کند. هرکسی بسته به سلیقه خود، اتاق نشیمن خانه‌اش را طراحی می‌کند. نکته قابل ملاحظه در دکوراسیون اتاق نشیمن انتخاب رنگ است زیرا هارمونی و رنگ‌های انتخابی، تاثیر زیادی در زیبایی و حتی کارایی این فضا می‌گذارد. حواستان باشد رنگ‌هایی را انتخاب نکنید که باعث خستگی و کسل کننده شدن فضا شوند.

دکوراسیون اتاق نشیمن

چوقا؛ صنایع دستی شهرکرد

چوقا یا چوخا از صنایع‌دستی محلی شهرکرد است که بیشتر عشایر از آن استفاده می‌کنند. چوقا در واقع نوعی بالاپوش مردانه است که زنان بختیاری آن را توسط دار، به صورت افقی و تک نفره با استفاده از نخ بسیار ظریف و نازک می‌بافند. نخ به کار رفته در چوقا معمولا از پشم سفید رنگ تهیه می‌شود و در آن خطوط مشکی و آبی تیره نیز استفاده می‌شود. بهترین چوقاها به‌ دست زنان طایفه کیارسی بافته می‌شود که از ویژگی‌های ممتاز آن می‌توان به بافت ظریفش اشاره کرد. 

 چوقا

هفته‎های بعد هم با شما هستیم.

رادیو چونک را بشنوید. شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.